Migrenli hastalarda atak sırasında ve ataklar arasında plazma ürotensin-II seviyeleri
The plasma urotensin-II levels during attack and between attack periods in migrane patients
  1. Tez No: 164698
  2. Yazar: UĞUR BIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ YAKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET MİGRENLİ HASTALARDA ATAK SİRASİNDA VE ATAKLAR ARASINDA PLAZMA ÜROTENSİN-II SEVİYELERİ Amaç Migren sık görülen, tekrarlayan, birincil, vasküler baş ağrısı bozukluğudur. Patotlzyolojisi tam olarak anlaşılamayıp, çeşitli teoriler öne sürülmektedir. Seratonin, nitrik oksit, kalsitonin gen bağımlı peptit, dopamin gibi çeşitli nörotransmitterlerin de hastalığın patogenezinde rolü olduğu düşünülmektedir. Ü-II ve Ü-II reseptörleri MSS ve periferik dokularda yaygın olarak gösterilmiştir. En fazla etkileri vasküler alanda görülen, sempatik sistemi uyarıcı olan ve bir stres faktörü olarak da değerlendirilen Ü-U'nin migren patogenezinde etkisi olabilir. Bu çalışmada migrenli hastalarda pazma Ü-II seviyelerine bakılarak Ü-II'nin migren patogenezindeki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Çalışmaya migren tanısı alan 27 hasta alındı. Hastaların atak sırasında ve ataklar arasındaki baş ağrısız dönemde plazma Ü-II seviyeleri saptandı. Bu değerler sağlıklı ve istirahat halindeki kontrol grubunda bakılan Ü- II değerleri ile karşılaştırıldı. 92Bulgular Migrenli hastaların atak sırası Ü-II değerleri ile ataklar arası Ü-ll değerleri kontrol grubuna göre düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PLASMA UROTENSIN-II LEVELS DURING ATTACK AND BETWEEN ATTACKS PERIODS IN MIGRAINE PATIENTS Purpose Migraine is a common, primary episodic vascular headache disorder. The pathophysiology of migraine is incompletely understood, some theories have been put forward. Beside some other factors; serotonin, nitric oxide, calcitonin gene related peptide and dopamine like neurotransmitters believed to play some role in the pathogenesis of the migraine. In CNS and peripheral tissues, the existences of U-ll and U-ll receptors have been widespreadly demonstrated. Most of it's effect seen on vascular region, has a stimuli effect on sympathetic system also known as a stress factor; that why it is believed that U-ll may has effect on the pathogenesis of migraine. In this study, by measuring migraine patients plasma U-ll levels, aimed to determine the role of U-ll in the pathogenesis of the migraine. Material and Methods 27 patients diagnosed as migraine included to the study group. The plasma U-ll levels of patients during headache and without headache 94were measured. These levels were compared with the plasma U-ll levels of resting healthy control group. Results The plasma U-ll levels of migraine patient during attack and between attacks periods were found lower than the control group's levels.