Sağlıklı erişkinlerde hepatit B aşı öncesi ve sonrası serum total IgG subtiplerinin karşılaştırılması ve oluşan anti-HBs yanıtı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164696
  2. Yazar: AYŞE DİNÇ BUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
7. ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı; genç erişkinlerde hepatit B aşı öncesi ve sonrası serum total IgG subtiplerinin dağılımı, anti-HBs titreleri ile total IgG subtipleri arasındaki ilişki ve toplumumuzda hepatit B aşısına cevapta total IgG subtiplerinde dünyada ki diğer toplumlara göre farklılık olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Malatya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim gören anti-HBc total ve anti-HBs parametreleri negatif olan 38 genç erişkin çalışmaya alındı ve 0, 1 ve 6. ay'larda 20 ug/mL rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen HBV aşısı ile immunize edildiler. Çalışmaya dahil edilen olgularda aşılama öncesi total IgG subtip dağılımı, aşılama sonrası ise anti-HBs ve total IgG subtip dağılımı incelendi. Aşı sonrası anti-HBs yanıtına göre total IgG subtip değişimleri araştırıldı. Bulgular: Aşılama sonrası 8 olgu (%21) yanıtsız, 14 olgu (%37) düşük yanıt ve 16 olgu (%42) yüksek yanıt olarak değerlendirildi. Aşılamaya karşı anti-HBs yanıtlarında cinsler arasında fark görülmedi. Hepatit B aşısına yanıtsız, düşük yanıt ve yüksek yanıt veren olguların aşı öncesi total IgG subtip dağılım sıralaması ve miktarları değerlendirildiğinde her üç grup arasında farklılık saptanmadı. Ancak HBV aşısı sonrası verilen anti-HBs yanıtlarına göre total IgG subtip dağılımlarına genel olarak bakıldığında yanıtsız bireylerde hiçbir total IgG subtipinde artış gözlenmezken düşük ve yüksek yanıt verilmiş olgularda özellikle IgG 1 'de artış olduğu gözlemlendi. IgG 1 'deki artış oram yüksek yanıtlı olgularda daha belirgindi.. Sonuç: Aşılanma sonrası anti-HBs titreleri ile total IgG subtip değişimleri incelendiğinde bağışıklanmanın etkinliği ile orantılı olarak total IgGl subtipindeki artışın diğer subtiplere göre daha fazla olduğu görülmektedir. Buna dayanarak HBV'ye karşı aktif immünizasyonda, etkinliğin göstergesi olarak aşılanma sonrası total IgGl subtipinin diğer subtiplere göre daha önemli bir parametre olduğu sonucu çıkarılabilir. 38
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Objective: The aim of this study is to evaluate the distribution of serum total IgG subtypes before and after hepatitis B vaccinations in young adults and the relationship between anti-HBs titers and total IgG subtypes, and to investigate whether there are differences between total IgG subtypes in response to B vaccine in our population and the other populations in the world Materials and Methods: Thirty-eight young adults receiving education in Malatya Health Care Profession High School with negative total anti-HBc and anti-HBs results were included in the study. They were immunized with 20 mg/mL HBV vaccine produced by recombinant DNA technology at 0., 1st and 6th months. For the study cases, total IgG subtype distribution before vaccination and anti-HBs and total IgG subtype distribution after vaccination were examined. The total IgG subtype variations in relation with the anti-HBs response to vaccination was also evaluated. Results: After vaccination, there were 8 cases (21%) with unresponsive- seroconversion, 14 cases (34%) with low response and 16 cases (42%) with high response. There were no differences in anti-HBs responses to vaccination with regard to gender. When the distribution and the amounts of total IgG subtypes in cases with unresponsive-seroconversion, protective-low response and high response to hepatitis B vaccine were evaluated, no significant differences between the three groups were determined. However, when the total IgG subtype distributions according to anti-HBs responses after HBV vaccination are considered in general, increase in particularly IgGl in low and high response cases was observed while in unresponsive-seroconversion group there was no increase in any of the total IgG subtypes. The increment ratio in IgGl was more evident in high response cases. Conclusions: When the total IgGl subtype variations are investigated in consideration with anti-HBs titers after vaccination, with few differences, the increase in total IgGl subtypes was observed to be more than the other subtypes with proportion to the effectiveness of immunisation. Based on this observation, it can be concluded that, after vaccination, total IgGl subtype can be a more important parameter than the other subtypes as an indicator of the effectiveness active immunisation against HBV. 39