Doğal gazın, tek silindirli, içten patlamalı (OTTO) bir motorda yakıt olarak kullanılma olanağının araştırılması
- Tez No: 16470
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL ALİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, içten patlamalı tek silindirli bar motor- %100 doğal gaz kullanımının motor karakteristikleri üzerine etkisi benzin ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Denemeler sırasında motorda hiç bir değişiklik yapılmamış tır. Araştırmada Lombardini LA 205 model, tek silindirli, içten patlamalı motor kullanılmıştır. Denemelerde, deney setine, içinde % 100 doğal gaz bulunan tüp ve gaz sayacı bağlanarak, motorun moment, güç ve öz gül yakıt tüketimi hesaplanmıştır. Bu değerler, % 100 benzin kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, moment değerinde % 29.4 oranında, güç değerinde % 33 oranında azalmalar, özgül yakıt tüketimi değerinde ise % 35 oranında artış gözlenmiştir. Denemelerin sonuçları, karşılaştırma kolay lığı açısından, grafik haline dönüştürülerek verilmiştir. Sonuç olarak, küçük güçlü, içten patlamalı motorlarda, % 100 doğal gazın, verimli olarak kullanılabilmesi için, motorun sıkıştırma oranının arttırılmasının ve motorun özelliklerine uygun bir gaz karıştırıcısının gerekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the effect of the natural gas, which was used in spark ignition, single cylinder engine, on engine characteristic curves was examined comparing with the gas oline. During the experiments no change was done on the engine. In this study, the single cylinder engine, which is Lombardini LA 205 was used. During the experiments, the moment, power and sp ecific fuel consumption were calcu lated by using the gas-counter and bottle, which was full of natural gas to the experiment barrier. These results were comp ared with the results of the experiment which was done with gasoline. At the end of these comparisons, it was observed that the value of moment decreased % 29>*f and the value of power decreased % 33. However, the specific fuel consumption increased % 35. The results of experiment were given with the help of the graphics to make the comparisons easy to understand. It was understood that to increase the compression ratio of the engine, thesuitable gas-mixture is necessary according to the special feature of the engine to use the natural gas % 100 in the less powerful ignition engine in the best way.