Sürekli kirişlerin, hermit yöntemi ile sayısal çözümlerinin bilgisayar yardımıyla incelenmesi
  1. Tez No: 16471
  2. Yazar: MUSTAFA KOLTUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN TÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İV ÖZET Çalışmanın ana amacı, çubuk elastik eğrisinde süreksizlik olması durumu ve sürekli kiriş konumundaki sistemlerin Hermit sayısal çözüm yöntemi ile çözümlenmesidir. Çözüme bütün çubuk denklemleride sokularak sınır şartlarının yazılmasında büyük kolaylık sağlanmıştır Bugüne kadar farklar yöntemi çökmenin fonksiyonu olarak elde edilen diferansiyel denkleme uygulanmış ve sadece çökme ile ilgili sınır şartları yazılabilmişti. Hermit yönteminin uygulanması ile sonlu denklemlere dönüşen çubuk diferansiyel denklem sistemi makina yardımcı belleği yardımıyla özel Gauss eliminasyon yöntemi ile çözülüp, çubuk tesirleri ve şekil değiştirme büyüklükleri bulunmuştur. Farklı sınır şartlarını içeren yayılı ve tekil yük etkisindeki çubuk sistemler ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolara aktarılmış, eğrileri çizilmiş ve klasik çözüm yöntemleri ile kıyaslamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to obtain results from any case of discon- tinuety into bar elastic curvature and system being in continues bar position by using Hermit numerical method adding all bar equations into the solition makes dictating of boundary conditions very easier. The discrimination. method has been hether to applied to the differ ential equation which is considered to be the function of deflec tion, but only boundary conditions concerning deflection could be dictated. By the application of Hermit method bar equation system obtanied by the application of Hermit method are; salved with the aid of computer auxiliary memory, using Gauss elimination method, thus, the effect of bar section and the strain dimensions are found. Bar systems being, under the effect of uniform and point loads with in different baundary conditions are taken in hand. The results obtained are shown in tables the c.urye tures are drawn and a comparision with classical methods is made.