Akciğer kanserinde deri bulguları
- Tez No: 164705
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç. Akciğer kanserinde deri bulguları araştırıldı. Giriş. Akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen kanser türüdür ve sıklığı giderek artmaktadır. Daha önce bu konuda yapılan çalışma sayısının oldukça az olması, deri bulgularının tespitinin kolay ve hastalık hakkında önemli ipuçları sağlayabilmesi nedeniyle, tam, tedavi, takip ve prognoz açısından yararlı olabilecek deri bulguları araştırıldı. Gereç ve yöntem. Kırkbeş hasta ve 45 kontrol grubunda yapılan karşılaştırmalı çalışmada, mevcut tüm deri bulguları tek bir araştırmacı tarafından, klinik ve gereğinde biyopsi ile değerlendirildi. Bulgular. Vaka grubunda çomak parmak bulgusu % 36.4, akantozis nigrikans % 6.8, anagen effluvium % 18.2, kutane metastaz % 2.2 oranında bulundu. Çomak parmak olguları, kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklı bulundu. Kontrol grubunda, akantozis nigrikans, anagen effluvium, kutane metastaz olgusu olmaması nedeniyle karşılaştırma yapılamadı. Skin tag (%57.8) ve hemanjiom (%79.9) bulguları kontrol grubunda artmış bulundu. Diğer deri bulguları açısından hasta ve kontrol grubunda anlamlı fark saptanmadı. Sonuç. Bu çalışmada, akciğer kanserine spesifik bir deri bulgusu saptanmamakla birlikte, başka hastalıklarla da birlikteliği iyi bilinen çomak parmak bulgusunun, hastalarımızda anlamlı artışı gözlendi. Bu nedenle, spesifik olmasa da, çomak parmak varlığında akciğer kanserinin de hatırlanması gerekliliği düşünüldü. Anahtar kelimeler. Malignite, akciğer kanseri, deri bulguları, paraneoplastik deri lezyonları, deri metastazı 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective. The aim of this study was to investigate the skin findings in lung cancer. Background. Lung cancer is the most common cancer type in our country and its incidence has increased, as in the world. Although skin findings can be easily detected, there are only a few study in lung cancer about this topic. We, thus, searched skin findings which could provide some useful clues for early diagnosis, treatment options, follow up and prognosis in lung cancer. Material and methods. Fortyfive lung cancer patients and 45 control subjects were included in this study. Skin findings were evaluated by the same dermatologist clinically. Biopsy was performed in any suspicion. Results. 36.4 % of these patients had digital clubbing, 6.8 % acanthosis nigricans, 18.2 % anagen effluvium, 2.2 % cutaneous metastases. The rate of digital clubbing in cancer patients were significantly higher compared to control group. No acanthosis nigricans, anagen effluvium, cutaneous metastases patient was found in the control group, thus comparison could not be performed. Skin tag (57.8 %) and hemangioma (79.9 %) rates in control group were higher than the patients. There were no statistical significance for other skin findings between patient and control groups. Conclusion. No specific cutaneous sign or findings were found in our study. However; clubbing seen in other many diseases showed a significant increase in lung cancer patients. We thus suggest that one should not ignore a lung cancer possibility in the presence of clubbing even though it is not a specific sign. Key words. Malignancy, lung cancer, skin findings, paraneoplastic skin findings, cutaneous metastases. 32