Rat omurgasında deneysel olarak oluşturulan spontan füzyon modelinde adcon ve 5 fluorourasilin inhibe edici etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164717
  2. Yazar: ERTAN ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESAT KITER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Küçük çocuklarda immatür vertebrada yapılan füzyon, füzyon yapılan segmentte spinal büyümenin durmasına yol açarak gövde kısalığına neden olur. İmmatür hastalarda spinal büyümedeki etkilenmeyi engelleyip gövde kısalığım azaltmak için füzyonsuz spinal enstrümantasyon teknikleri geliştirilmiştir. Bu tekniklerde gelişen spontan füzyon ve aşırı fibrozis hem tedavinin sonuçlarını kötüleştirmekte hemde tedavinin devamım zorlaştırmaktadır. Bunu engellemek için; kısıtlı eksplorasyon, rodun subkutan, subfasiyal yada submusküler uygulanması, kemiklere ve çevre dokulara minimal zarar verme gibi cerrahi teknikler kullanılır. Bu tekniklerde spontan füzyonu ve aşın fibrozis gelişimini engellemeye yetmemektedir. Bunu engellemeye yönelik farmasötik ilaç kullanıma dair literatürde az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada ratlarda spontan füzyon modeli oluşturup Adcon ve 5 FU'in spontan füzyon üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 10'ar rattan 3 grup oluşturulduktan sonra yaklaşık 3-4 cm'lik posterior orta hat longutidunal insizyonla L4- L5 spinoz proseslere ve laminalanna ulaşıldı. 15 numara bistürü ile laminalarm üzeri belirgin bir kortikotomi alam oluşturmayacak şekilde, noktasal kanamalar oluşuncaya kadar sert darbelerle sıyrıldı. L4 ve L5 vertebraların spinoz prosesleri çamaşır klempi ile delinerek her iki spinoz proses arasından 0.3 mm serklaj teli geçirilerek vertebra fiksasyonu sağlandı. Çalışmada 1. gruba 50 mikrolitre Adcon uyguladık. 2. gruba tek dokunuş tekniğiyle 5 dakika 50 mgr/ml 5 FU uyguladık. 3. grup kontrol grubu olarak kullanıldı. Manuel muayenelerinde bulduğumuz sonuçlar histopatolojik incelemelerle uyumsuz çıktı. Histopatolojik incelemelerde hem Adcon hemde 5 FU grubunda fibrozisin daha az geliştiği görüldü. 5 FU yeni kemik oluşumunu anlamlı olarak engellerken Adconun yeni kemik gelişimini engellemediği tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışma spontan füzyon inhibisyonunda antineoplastik bir ajan olan 5 FU'in lokal uygulanmasının etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Toksisitesi yüksek bir ajan olduğu için lokal uygulama dozu ile ilgili çalışmaların ardından insanlarda da spontan füzyon inhibisyonu amacıyla kullanılabileceğini düşünüyoruz. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY In young children, fusion that was made in immature vertebrae causes short trunk by arresting spinal growth at fusion segment. Spinal instrumentation without fusion technique were developed to reduce short trunk in immature children by preventing the spinal growth arrest. Spontaneous fusion and extensive fibrosis which occur during the application of these techniques affect adversly treatment process and results. In order to prevent this, some surgical techniques such as; limited exploration, subcutaneous, subfacial or submuscular rod applications, minimal damage to bone and surrounding tissues are used. However; these techniques are not sufficent to prevent spontaneous fusion and extensive fibrosis formation. There are limited number of studies in the literature which adress the use of pharmaceutic agent for this purpose. The purpose of this study is to form spontaneous fusion model in rats and to investigate the effect of Adcon and 5 FU on spontaneous fusion. In this study three groups, each consists of 10 rats, were used. Approximately 3-4 cm posterior midline longitudinal incision was used to reach L4- L5 spinous process and laminae. The laminae were detached sharply by using number 15 scalpel until punctuate bleeding begin without causing corticotomy. A towel clip was used to make a small hole at L4 and L5 spinous process, and 0.3 mm cerclage wire was passed. 50 microliter Adcon was applied group I. 50 mgr/ml 5 FU was applied to group II with single touch technique for 5 minutes. Group III was used as a control group. The results from manuel and histopathological examinations disagree with each other. The histopathological examinations showed that formation of fibrosis were reduced substantialy both Adcon and 5 FU groups. This study determined that 5 FU prevented new bone formation significantly whereas Adcon did not. In conclusion, this study showed that local application of antineoplastic agent 5 FU was effective technique in spontaneous fusion inhibition. Because of it's high toxicity, we think that this agent can be used in humans for spontaneous fusion inhibition after the studies on local application dosage. 71