SPNT'nin servikal vertigo hastalarının ayırıcı tanısındaki yeri (klinik çalışma)
  1. Tez No: 164718
  2. Yazar: TEVFİK BURAK KOCAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL NEJDET ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
9. ÖZET Bu çalışmanın amacı servikal vertigo tanısı konmuş hastalarda SPNT'nin (Smooth Pursuit Neck Torsion Test) ne kadar duyarlı ve özgün olduğunu araştırmaktı. Bu amaçla Şubat 2004 ve Nisan 2005 tarihleri arasında Vertigo polikliniğimize başvurarak servikal vertigo tanısı almış 1 8 hasta çalışma grubu olarak alındı. Daha önce vertigo yakınması olmayan 15 sağlıklı birey ise kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalara rutin kalorik ve ENG testleri yapıldı. Hem çalışma grubu hem de kontrol grubuna SPNT testi, SW testi, vertebral arter doppler USG yapıldı ve boyun grafisiyle Kellgren-Lawrence sınıflamasına göre derecelendirildi. Sonuç olarak çalışma grubuyla kontrol grubu arasında SPNT yönünden anlamlı fark bulunamadı. SPNT testini servikal vertigo tanısında uygulanabilir olarak bulmadık. Yine de bu test ek çalışmalarla değerlendirmeye açıktır. 33
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The aim of the study is to evaluate the specifity and sensitivity of SPNT (Smooth Pursuit Neck Torsion Test) on patients with diagnosis of cervical vertigo. Among the patients who referred to our vertigo clinic between February 2004 and April 2005, 18 patients who were diagnosed as cervical vertigo were enrolled in the study. 15 adults who had no history of vertigo were assessed as control group. All patients underwent routine caloric and ENG tests. SPNTs, S W tests, and Doppler ultrasound of vertebral arteries were done in both the study group and the control group, and both were evaluated according to Kellgren-Lawrence classification by cervical X-rays. As conclusion, no statistically significant difference between two groups were found. We concluded that SPNT is not suitable for the diagnosis cervical vertigo. Nevertheless this test is open for evaluation by further studies. 34