Yöremizde Helecobacter Pylori'de klaritromisin direnci ve tedaviye etkisi
In our region, clarithromycin resistance to H.Pylori and its affect on the treatment
- Tez No: 164725
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Helicobacter pylori (Hp) enfeksiyonu, etkilediği kitlenin büyüklüğü ve sebep olduğu ciddi patolojiler nedeniyle ciddi bir toplum sağlığı sorunu kabul edilmektedir. Hp'nin temelde ülkelerin sosyoekonomik gelişmişlik oranlarıyla ilişkilendirilen bölgeler arası prevalans farkı kadar bölgeler arası tedavi başarısızlık farkları da dikkati çekmektedir. Eradikasyondaki başarısızlıkta birçok önemli etken vardır. En önemli faktör rezistan suşlann artması gibi görünmektedir. Bu çalışmada amacımız klaritromisinin bölgemizdeki primer ve sekonder direnç oranlarını tespit etmek ve dirençli suşlann tedavi başatımızı nasıl etkilediğini gözden geçirmektir. MATERYAL METOD Çalışmaya Aralık 2004-Nisan 2005 tarihleri arasında endoskopi ünitemize dispeptik yakınması ile başvuran 213 hasta alındı. Hastalara Olympus GIF-V-70 aleti ile özefagogastroduodenoskopi yapıldı ve 4 adet mide biyopsisi alındı. Alınan biyopsi materyallerinden biri üreaz testi diğeri kültür-antibiyogram, diğeri histopatolojik inceleme için kullanıldı. Histoloji, kültür ve hızlı üreaz testlerinden herhangi biri pozitif olanlar Hp ile enfekte kabul edildi, mide biyopsi örnekleri, beyin-kalp Infusion (BHI) broth (Acumedia, Baltimore, Maryland) içinde taşınarak dört saat içinde %5 koyun kanı içeren Mueller-Hinton ağar (oxoid) besiyeri yüzeyine sürüldü. Kuruyan besiyeri yüzeyine E-test stripleri ile 3 gün inkübe edildi. Minimal inhibitör konsantrasyon (MIC) değeri > lug/ml olan izolatlar klaritromisine dirençli kabul edildi. Üreaz testi pozitif hastalara üçlü eradikasyon rejimi (PantoprazoM- Amoksisilin+ Klaritromisin) 14 gün süreyle uygulandı. Eradikasyon rejimi bitiminden 8 hafta sonra tedavi başarısını değerlendirmek üzere hastalara ikinci endoskopi randevusu verildi. İkinci endoskopiye başvuran hastalardan tekrar hızlı üreaz testi, histopatolojik inceleme ve kültür- antibiyogram (sekonder direnç için) amacıyla 4 adet biyopsi alındı. BULGULAR Çalışmamıza dahil edilen 213 hastanın 105'i (%49.3) kadın, 108'i (%50.7) erkekti. Üreaz testi 142 (%66.7) hastada pozitif bulundu. Bu hastalardan alınmış 213 endoskopik biyopsi materyalinin histolojik incelemesinde H.pylori 124 (%58.2) olguda 52tespit edildi. Kontrol endoskopiye çağrılan hastalardan 77'si (%54.2) kontrole geldi. Bunlara yapılan üreaz testi 24 (%31.2) olguda pozitif bulundu. Histolojik incelemede ise H.pylori 25 (%32.9) olguda tespit edildi, Üreazı pozitif 24 hastanın 11 (%45.8)'inde H.pylori üretilebildi. İkinci kez H.pylori üretilen 11 hastanın 10 (%90.9)'unda klaritromisin (primer + sekonder) direnci saptandı. Bu 10 hastanın 7 tanesi primer dirençli vakalardı. Buna göre sekonder direnç 3 (%27.2) vakada saptanmış oldu. TARTIŞMA H.pylori dünyada en sık görülen enfeksiyonlardan biridir ve prevalansı bölgesel farklılıklar göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık nüfusun yansı, gelişmekte olan ülkelerde ise nüfusun büyük bir çoğunluğu bu bakteri ile enfektedir. Bizim çalışmamızda başvuran 213 hastanın üreaz testi pozitifliği % 66.7 bulundu. Ülkemizde giderek azalan prevalansın bölgemizde de kapsadığı anlaşılmaktadır. Bu da son yıllarda sanitasyon koşullarındaki düzelmeye bağlanabilir. Klaritromisin içeren ikili tedavilerle eradikasyon oranı %20-60, üçlü tedavilerde bu oran %90'lara kadar çıkar. Klaritromisin direncinde de belirgin bölgesel farklılıklar dikkati çekmektedir. Yakın dönemde ülkemizde yapılan 2 çalışmada klaritromisin direnci %15.2 ve %24.2 bulunmuştur. Çalışmamızda bulduğumuz %16.4'lük direnç oranı diğer çalışmalara benzerdir. Çalışmamızda duyarlı suşlarda eradikasyon oranı %75.8 bulunmuştur. Vakaların %16.4'ü primer klaritromisin dirençli vakalardı. Bu hastalardaki eradikasyon oranı ise %10 bulundu. Bu veriler literatürdeki diğer çalışmalarla uyumludur. Çalışmamızda direnç durumuna bakılmaksızın genel eradikasyon oranı %68.8 saptandı. Literatürde klaritromisin direnci düşük olan bölgelerdeki %90'lan bulan eradikasyon oranı gözönünde bulundurulduğunda klaritromisin direnci nisbeten yüksek olan bölgemizde %68.8'lik eradikasyon oranı literatürle uyumlu kabul edilebilir. Çalışmamızda sekonder direnç oranı %10 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the greatness of the mass it effects and serious pathologies it causes Helicobacter Pylory (Hp) infection is accepted as a serious public health problem. The inter regional privillange differences which is basically related to socio-economical improvement rates of the countries is as attractive as inter regional treatment failure rates. There are many important factors in the failure of the eradication. This important resistance factor seems to be the arising of the isolates. In this study our aim is to find out the primary and the secondary resistance rates of clarithromycin in our region and to review how the resistant isolates effects our treatment success. MATTERIAL-METHOD 213 Patients applying to our endoscopy unit complaining about dyspepsia between the dates December 2004-April 2005 were taken into the study. The patient were applied esophagogastroduodenoscopy with olympus GIF-V-70 device and four stomach biopsy were taken. One of the taken biopsy materials was used for the urease test another one for the culture-antibiogram and another one for the histopathologic examining. Anyone which was positive among the histhology, culture and fast urease tests was considered to be infected with Hp. Stomach biopsy samples carried in Brain- Heart-Infussion broth ( Acumadia, Baltimore, Maryland) were rubbed on the surface of culture medium containing 5% sheep blood Mueller-Hinton agar (oxoid) in four hours. E-test stripes were incubated on dried culture medium surface for tree days. Isolates whose minimum inhibitor concentration value is > lug/ml was accepted as clarithromycin resistant. Positive urease test patients were applied triple eradication regimes ( Pantoprazole + amoxicillin + clarithromycin) for fourteen days. Eight weeks later of the end of treatment the patients were applied a second endoscopy to evaluate the success of the treatment. Four biopsies were taken from the patients applying to the second endoscopy for fast urease test, histopathological examining and culture- antibiogram (for secondary resistance). RESULTS 105 (49.3%) of the patients included to our study were female and 108(50.7%) were male. Urease test was found positive in 142 (66.7%) patients. In the 213 endoscopic biopsy speciments' histological examining in 124 (58.2%) facts Hp was 54found. 77 (54.2%) of the patients called for check up endoscopy came to check up. Urease positive was found in 24(31.2%) of those patients. And in histological examination, Hp was found in 25 (32.9%) facts. Hp could be produced in 1 1 (45.8%) urease positive out of 24 patients, clarithromycin resistance (primary and or secondary) was found in 10 (90.9 %) patients out of 11 which produced Hp. 7 of these 10 patients were primary resistant facts. According to this secondary resistance was found in 3 (27.2%) facts. DISCUSSION Hp is one of the most frequently seen infections in the world and its prevalence differs regionally. Approximately half of the population in the developed countries and the majority of the population in the developing countries is infected with this microorganism. The main factor in this difference İs the socio-economical improvement rates of the countries. Hp is a common infection in our country, too. In our study 213 patients' who applied urease test positiveness was found 66.7 %. It's understood that gradually decreasing prevalence in our country involves our region as well. And this can be due to the improvement of the sanitation conditions in recent years in our country. Eradication rate, in dual treatments containing clarithromycin, rises up to 20-60 % and in triple treatments up to 90%. Certain regional differences in clarithromycin resistance is noticed. While clarithromycin resistance is in 12-15% levels in Medittarian area of Europe in Scandinavian countries is under 3% level. In recent time two studies made in our country clarithromycin resistance is found as 15.2 % and 24.2 %. In our study 16.4% resistance rate is similar to the others studies. Eradication rate in susceptible isolates in our study has been found as 75.8%. 16.4% of the facts were primary claritromicyn resistant facts. The eradication rate in these patients was found as 10%. These findings are similar to the other studies in the literature. In our study ignoring the resistance condition the general eradication rate was found as 68.8% . In the regions where clarithromycin resistance in literature is low considering the eradication rate up to 90% in our region where clarithromycin resistance is relatively high eradication rate of 68.8% can be accepted similar to the literature. In our study secondary resistance has been found as 10%.