İstanbul yöresinde sağlıklı ve klinik belirti gösteren köpeklerde helicobacter pylori varlığının kültür, polimerase chain reaction (pcr) ve restriction fragment length polymorphisim (rflp) ile saptanması
Detection of helicobacter pylori in healthy dogs and dogs with the clinical semptoms by culture, polimerase chain reaction (pcr) and restriction fragment length polymorphism (rflp) in istanbul district
- Tez No: 195391
- Danışmanlar: PROF. N. YAKUT ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada, gastrik klinik belirti gösteren ve göstermeyen köpeklerin dıskı örneklerinde H. pylori varlıgı moleküler ve bakteriyolojik yöntemler kullanılarak arastırıldı. Bu amaçla, stanbul ilinde bulunan sahipli ve sahipsiz toplam 96 köpekten dıskı örnekleri toplandı. Dıskı örneklerinin Helicobacter cins spesifik primerler kullanılarak PCR ile incelenmesi sonucunda, 65 (% 67.7) örnekte 375 bp' lik bantlar gözlendi. Gastrik klinik belirti gösteren 36 köpekten 27 (% 75)' sinde, gastrik klinik belirti göstermeyen 60 köpekten 38 (% 63.3)' inde Helicobacter DNA' sı saptandı. 40 sahipli köpekten 15 (% 37.5)' inde, 56 sahipsiz köpekten 50 (% 89.3)' sinde 375 bp'lik bantlar görüldü. Elli erkek köpekten 29 (% 58)' unun, 46 disi köpekten 36 (% 78.3)' sının 375 bp'lik bantlar olusturdugu belirlendi. Bir yas ve altındaki 49 köpegin 38 (% 77.6)' inde ve 1 yas üstü 47 köpegin 27 (% 57.4)' sinde Helicobacter spp DNA' sı saptandı. PCR teknigi ile incelenen 96 köpege ait dıskı örneklerinden elde edilen bulguların istatistiki analizi sonucunda, disi ve erkek köpekler arasındaki fark incelenen tüm köpeklerde istatiksel olarak önemli (p=0.034) bulundu. Aynı sekilde sahipli ve sahipsiz köpekler arasındaki fark (p=0.01) ile, 1 yas ve altındaki ve 1 yas üzeri köpekler arasındaki fark da (p=0.035) önemli bulundu. PCR teknigi ile Helicobacter oldugu saptanan 65 DNA' nın HinfI enzimi ile kesimi sonucunda ise, 12 (% 18,46) DNA örneginde H. pylori saptandı. Gastrik klinik belirti gösteren 36 köpegin 5 (% 13.9)' inde, gastrik klinik belirti göstermeyen 60 köpegin ise 7 (% 11.7)' sinde H. pylori saptandı. 40 sahipli köpekten 3 (% 7.5)' ünde, 56 sahipsiz köpekten 9 (% 16.1)' unda H. pylori görüldü. 50 erkek köpekten 6 (% 12)' sının 46 disi köpekten 6 (% 13)' sında H. pylori saptandı. 1 yas ve altındaki 49 köpege ait dıskı örneklerinin 6 (% 12.2)' sında, 1 yas üstü 47 köpege ait dıskı örneklerinin 6 (% 12.8)' sında H. pylori DNA' sı saptandı. RFLP teknigi ile elde edilen bulguların istatistiki analizi sonucunda ise; gastrik klinik belirti gösteren ve göstermeyenler arasındaki fark (p=0.750), disi ve erkek köpekler arasındaki fark (p=0.877), sahipli ve sahipsiz köpekler arasındaki fark (p=0.439) ile 1 yas ve altındaki ve 1 yas üzeri köpekler arasındaki fark (p=0.938) önemsiz bulundu. PCR sonrası yapılan RFLP sonucunda H. pylori DNA' sı saptanan 12 köpegin dıskı örneklerinden yapılan bakteriyolojik inceleme sonucunda, örneklerin hiçbirinden H. pylori izole edilmedi.
Özet (Çeviri)
The presence of H. pylori in stool specimens of healthy dogs and dogs with gastrointestinal symptoms was investigated by using molecular and bacteriological techniques. For this purpose stool specimens were collected from 96 pet and sheltered dogs living in Istanbul province. As a result of PCR investigation with Helicobacter genus specific primers, 375 bp bands were obtained from 65 (67.7 %) of the specimens. Out of 36 dogs which had gastrointestinal symptoms 27 (75 %) and out of 60 healthy dogs 38 (63.3 %) were found positive. Fifteen (37.5 %) of 40 pet dogs, and 50 (89.3 %) of 56 sheltered dogs were found to be Helicobacter positive. From 29 (58 %) of 50 male dogs and 36 (78.3 %) of 46 females were found positive. When the dogs were classified by their ages, 38 (77.6 %) of 49 dogs one and less than one year old age and 27 (57.4 %) of 47 older dogs had Helicobacter spp. DNA. In all the examined groups, the rate of Helicobacter spp. in female dogs were higher than male dogs and the difference was found statistically significant (p=0,034). The positive results between sheltered dogs and pet dogs were statistically significant (p=0.01).The percentage of positive samples were also found to be significantly higher in the dogs that aged one and less compared with the elders (p=0,035). Although no statistical significance was found between dogs with gastrointestinal symptoms and healthy dogs, more positive results were obtained from healthy dogs. As a result of restriction of 65 Helicobacter spp. DNA by HinfI, H. pylori specific bands (196 bp, 119 bp, 60 bp) were observed from 12 (18.46 %) of DNA samples. Out of 36, 5 (13.9 %) positive results were obtained from specimens of dogs with gastrointestinal semptoms and out of 60, 7 (11.7 %) positive were obtained from healthy dogs. Out of 40 pet dogs 3 (7.5 %) were found H. pylori positive while out of 56 sheltered dogs, 9 (16.1 %) found positive. From 6 (12 %) of 50 male dogs and from 6 (13 %) of 46 females were found to be positive. When the dogs were classified by their ages, 6 (12.2 %) of 49 one and less than one year of age and 6 (12.8 %) of 47 older aged dogs were detected positive. Those rates had no statistically importance in any of classified groups. The H. pylori positive 12 stool specimens were also examined bacteriologically and no positive result was obtained.