Hemodiyaliz hastalarında arteriovenöz fistül gelişimi ve fistül gelişimine etkili faktörler
Artericvencus fistula maturaticn in hemodialysis patients and factors affecting fistula maturation
  1. Tez No: 164735
  2. Yazar: NURHAN SEYAHİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM PEKPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Kronik hemodiyaliz yapılabilmesi için en iyi damar erişim yolu arteriovenöz fistüldür (AVF). Bu çalışmada AVF açılan hastalarda fistül gelişimini incelemeyi ve gelişime etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Araştırmada 31 (21 E/1 OK, ortalama yaş 55.8 ± 16.2) kronik böbrek yetmezliği olan hasta incelendi. Hastalar fistül operasyonu öncesi ve operasyon sonrasında birinci gün ve birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı aylarda renkli doppler ultrasonografi (USG) ile değerlendirildirler. Radiyal arter (RA) çapı, arterdeki kan akım hızı ve debi, rezistans indeksi, sefalik ven çapı, vendeki kan akün hızı ve debi ölçüldü. İlk bir ay içinde çalışmayan fistüller (erken yetersizlik) ve çalışmayan tüm fistüller, altıncı ay sonunda çalışan fistüllerle karşılaştırıldı. Bulgular: Operasyon sonrası birinci gün fistül çalışma oranı %87,1 iken altıncı ay sonunda bu oran %67.8'di. Fistül operasyonu ile radiyal arter akımı 13.7 ± 14.0 nü"den birinci yda 396.8 ± 277.5 ml/dk'ya altıncı ay sonunda 513.0 ± 327.1 ml/dk'ya çıktı. Sefalik ven akımı ise birinci ay sonunda 493.3 ±191.8 ml/dk, altıncı ay sonunda 548.6 ±316.5 ml/dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Best vascular access method for hemodialysis currently is native arteriovenous fistula (AVF). In this study we aimed to investigate the natural course of AVF maturation and we also investigated factors affecting maturation. Patients and Methods: We studied 31 (21M/10F, mean age 55.8 ± 16.2) chronic renal failure patients. We evaluated the patients with color doppler ultrasonographic examination before the fistula operation and at the first day and later on at the first, second, third and sixth months. Radiyal artery (RA) diameter, flow rate, flow, resistance index and cephalic vein diameter, flow rate and flow were measured. Fistulas with early failure (within first month) and all failing fistulas were compared with fistulas that were patent at sixth month. Results: Patency rates at the first post operative day and at sixth month were 87.1% and 67.1% respectively. RA flow was 13.7 ± 14.0 ml at first postoperative day, 396.8 ± 277.5 ml/min at first month and 513.0 ± 327.1 ml/min at sixth month. Cefalik vein flow was 493.3 ± 191.8 ml/min at first month, 548.6 ±316.5 ml/min at sixth month.