Takayasu artritinde ateroskleroz
Atherosclerosinin Takasuyu arteritis
- Tez No: 164736
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Özet Amaç: Kronik inflamatuar hastalıklarda erken ve artmış ateroskleroz görülmektedir.Bunun en belirgin örneği sistemik lupus eritematozus veya romatoid artrit gibi hastalıklarda görülmektedir. Bazı Takayasu arteritli hastaların postmortem incelemelerinde hastalığın kendine has tutulumunun yanısıra aterosklerotik bulgular da gözlenmiştir. Biz de Takayasu arteritinde aterosklerozun da artmış olabileceğini varsaydık. Yöntem: Çalışmaya sadece yaşları 18-65 yaş arasında olan kadınlar alındı. Kronik böbrek yetmezliği olanlar çalışmadan dışlandı. Otuz Takayasu arteritli hasta (yaş ort: 39 ±11 yıl) yaş ve cins bakımından uyumlu 53 sistemik lupus eritematozuslu hasta (yaş ort: 40 ± 9 yıl) ile 55 sağlıklı kontrol (yaş ort: 40 ± 7 yıl) çalışıldı. Sağ ve sol ana karotis arterler, bulbus, internal ve eksternal karotis arterlerde aterosklerotik plak tarandı ve intima medya kalınlığı ölçüldü. Geleneksel aterosklerotik risk faktörleri de bakıldı. Bulgular: Aterosklerotik risk faktörleri açısından Takayasu'lu ve SLE'li hastalar benzer bulundu. Takayasu'lu (9/30; %30) ve SLE'li hastalarda (11/53; % 21) aterosklerotik plak sağlıklı kontrollere (1/55; % 2) göre anlamlı olarak fazla bulundu (P = 0.001). Takayasu ve SLE arasında plak açısından fark gözlenmedi. Plak oluşumunda etkili bağımsız değişken olarak Takayasu hastalarında total kolesterol düzeyi, SLE hastalarda ise menopoz sonrası olmak gösterildi. İntima medya kalınlığı ise Takayasu hastalarında (0.94 ± 0.32 mm), 29SLE'liler (0.60 ±0.10 mm) ve sağlıklı kontrollere göre (0.61 ±0.10 mm) daha kalın bulunmuştur (P < 0.00 1 ). Sonuç: Takayasu arteritli hastalarda plak olarak tanımlanan ateroskleroz en az SLE'deki kadar artmış bulunmuştur. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Chronic inflammatory diseases such as systemic lupus erythematosus and rheumatoid arthritis are associated with accelerated atherosclerosis. We hypothesized that atherosclerosis might also be increased in Takayasu arteritis. Methods: We investigated the frequency of atherosclerotic plaques and the intima media thickness in 30 female patients with Takayasu arteritis (mean age ± SD, 39 ± 11) along with 53 sex and age matched patients with systemic lupus erythematosus (40 ± 9) and 55 healthy controls (40 ± 7). Plaques were scanned and intima media thickness was measured at both sides of common carotids, carotid bulb and internal and external carotid arteries by B-mode ultrasonography. Traditional risk factors for atherosclerosis were also assessed. Results: Most of the atherosclerotic risk factors were comparable between patients with Takayasu arteritis and systemic lupus erythematosus. There were more patients with atherosclerotic plaques among the patients with Takayasu arteritis (9/30; 30 %) and those with systemic lupus erythematosus (1 1/53; 21%), compared to what was observed among the healthy controls (1/55; 2 %) (P = 0.001). Logistic regression analyses showed that the presence of a plaque was associated with the total cholesterol level in Takayasu arteritis and being post-menopausal in systemic lupus erythematosus (P = 0.024; P = 0.007, respectively). The mean intima media thickness was significantly higher among patients with Takayasu arteritis (0.94 ± 0.32 mm) compared to that among the 31patients with systemic lupus erythematosus (0.60 ± 0.10 mm) and what was observed among the healthy controls (0.61 ±0.10 mm) (P < 0.001). Conclusion: Takayasu arteritis patients have a high rate of atherosclerotic plaques, at least as frequent as to what is observed among the systemic lupus erythematosus patients. 32