Stroklu olgularda erken ve kısa süreli ambulasyon eğitimine etki eden prognostik faktörler
Prognostic factors effecting the early and short time ambulation education in stroke cases
- Tez No: 164746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Dünyada üçüncü ana ölüm nedeni olan ve en önemli sakatlık nedenlerinden biri sayılan strokta rehabilitasyon süreci önemlidir. Strok sonrası hastalar genellikle nöroloji kliniklerine başvurduklarından yoğun ve kapsamlı bir rehabilitasyon programı ile fonksiyonel kayıpların en aza indirgenmesi ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılarak ekonomik kayıpların azaltılması önem kazanmaktadır. Çalışmamızda akut strok olgularında erken ve kısa süreli ambulasyon eğitimiyle elde edilen tedavi etkinliği ve bunun belirleyicileri araştırılmıştır Araştırmanın sonucuna göre akut strok olgularında akut rehabilitasyon ve ambulasyon eğitiminin sonunda 17 olguda ( % 42,5 ) bağımsızlık sağlanabildi. Olgular genelde Brunnstrom ilk devre olduklarından herhangi bir nörofizyolojik yaklaşımdan ziyade dönme, yattığı yerden oturmaya gelme, oturma ve ayağa kaldırma gibi ana aktiviteler üzerinde duruldu. Bu aktiviteler ve ambulasyon eğitimi ile akut strok olgularında kısa süre içinde tedavide etkinlik sağlanması strokta erken dönem ambulasyon eğitimi üzerinde durulması gereğini ortaya koydu. Ambulasyon eğitimine yaş, cinsiyet, meslek, medeni durum, eğitim, dominant taraf, etkilenen taraf, lezyon tipi-lokalizasyonu, geçirilmiş SVO öyküsü, rehabilitasyona başlama zamanı, ambulasyon süresi, risk faktörleri, duysal ve algısal bozukluklar, hemianopsi, strok öncesi fonksiyonel durum gibi faktörler etki etmedi. Mesane-barsak inkontinansı, dil fonksiyon bozuklukları ve beslenme sorunları gibi nörolojik defisitler ve birden fazla nörolojik defısit, başlangıç parezi şiddeti ile oturma dengesi skorlarının düşük olması, başlangıçta koma bulunması, komplikasyonlardan omuz problemleri ambulasyonu olumsuz etkiledi. Motivasyonun iyi olması, spastisitenin düşük seviyede olması, üst ekstremite gelişiminin alt ekstremite ile paralellik göstermesi, duysal ve algısal bozuklukların olmaması, aile desteği ve kişinin yaşayan eşinin olması ambulasyon eğitimini olumlu yönde etkiledi. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rehabilitation is important in stroke which are the most common third reason of deaths in world and one of the most important causes of disabilities. Because patients usually apply to neurology clinics after stroke, it is important to decrease functional disabilities and economical losses by increasing the quality of life of the patient with an intensive and comprehensive rehabilitation programme. In our study, the efficacy of the early and short time ambulation education and its determinants in acute stroke cases were investigated. In 17 acute stroke patients ( % 42,5 ), self suffiency could be achieved with acute rehabilitation and ambulation education. Because patients were usully Brunnstrom first stage, instead of any neurophysiologic approach, efforts were given to main activities like turning, sitting from a supine position, sitting and standing up. Due to treatment efficiency in acute stroke cases by these activities and ambulation education, should be considered early ambulation education in stroke. Ambulation education was not affected by age, gender, occupation, education, marriage status, dominant side, affected side, lesion type-localisation, cerebrovascular disease history, the time of the beginning of rehabilitation, ambulation time, risk factors, sensory deficits, hemionopsia, functional status before stroke. Ambulation was affected negatively by neurologic deficits like linguistic disabilities, intestinal-urinary incontinans, and nutritional problems and multiple neurologic deficits, severe paresia in the beginning, low sitting balance scores, having coma initially, sholder problems as a complication. Ambulation was affected positively by low level spasticity, improvement in the upper extremity which was parallel to the lower extremity, absence of sensory deficits, familly support, presence of wile-husband. 86