Hiperbarik oksijen ortamında interferon gamma uygulamasının kemik dokusu üzerindeki etkilerinin histomorfometrik olarak incelenmesi
The histomorphometrical evaluation of the effects of interferon gamma administration in hyperbaric oxygen environment
- Tez No: 164747
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ OSMAN BENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İNF gamma (recombinant Rat Interferon Gamma, rRIFN-y) ve hiperbarik oksijen (HBO) tek tek ve birlikte uygulanarak; deneysel ortodontik diş hareketi sırasında ilgili bölgedeki kemik dokusunda osteojenezis üzerine etkileri incelenmiştir. Ortalama ağırlıkları 250 gr olan 60 adet, erişkin, erkek sıçan (Sprague- Dawley) kullanılmıştır. Sıçanlardan 6'şarlı 10 grup oluşturulmuştur. 1, 2 ve 3. gruba normobarik hava şartlarında (%20 oksijen 1 ATA), sırası ile 0.01 u.g/20 uJ, 0.02 ng/20 (il ve 0.05|ig/20 |il dozlarında İFN-y uygulanmıştır. 4, 5 ve 6. gruba İFN-y, HBO uygulaması (% 100 oksijen, 2,5 ATA'da 60 dakika, günde 2 kez ve 7 gün) ile eş zamanlı olarak sırasıyla yine aynı dozlarda (0.01 u.g/20 uJ, 0.02 u.g/20 u.l ve 0.05ug/20ul) enjekte edilmiştir. 7.gruba HBO ile birlikte 20ul % 0.9 NaCI (Serum Fizyolojik-SF) uygulanırken, 8. gruba sadece HBO verilmiştir. 9. gruba normobarik şartlarda 20uJ % 0.9 SF verilirken, 10. gruba sadece kuvvet uygulanmıştır. Tüm uygulamalarda İFN-y ya da SF, alt sağ ve sol 1. büyük azı dişin meziobukkal dişeti bölgesine günde tek sefer enjekte edilmiştir. Etken maddeler serum fizyolojik içinde dilüe edilmiştir. Ortodontik kuvvet uygulayan aparey olarak alt kesici diş ile alt birinci azı dişi arasına yerleştirilen kapalı nitinol yaylar tercih edilmiştir. 60 gr kuvvet uygulayan apareyin yerleştirilmesinden hemen sonra enjeksiyonlara başlanılmıştır. Deney yedi gün sürmüş ve bu sürenin sonunda sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Sıçanların alt çeneleri, disseke edildikten sonra 0.1 M fosfat tamponlu % 2.5'luk gluteraldehit solüsyonunda fikse edilmiştir. Sert dokuların korunarak histolojik kesitlerin elde edilmesi için, dehidratasyon ve rezin içine gömülme işlemleri uygulandıktan sonra kesme ve inceltme yöntemi kullanılmıştır. 10-20 urn. kalınlığına getirilen kesitler % 10'luk H202 ile yıkanıp Toluidine blue ile boyanmıştır. Histomorfometrik inceleme için hazırlanmış olan preparatlar ışık mikroskobunda incelenmiştir. Işık mikroskobundan alınan görüntüler, mikroskoba bağlı bir dijital kamera yardımıyla kişisel bilgisayara aktarılmıştır. Analizler WinTAS (Trabecular Analyze System) görüntü analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Gruplar, kemik dokuda meydana gelen osteogenezisi gösteren kemik hacmi, trabekül sayısı ve trabekül ayrıklığı parametreleri ile karşılaştın İm ıştır. Hem grup içi ve gruplar arası hem de kontrol grupları ile karşılaştırmalarda tek başına İFN-y uygulanan (1., 2. ve 3. gruplar), tek başına HBO uygulanan (7. ve 8. gruplar) gruplar, 123kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark yaratırken, istatistiksel olarak en çarpıcı fark, HBO ortamında İFN-fnın uyguladığımız en yüksek dozu (0.05u.g/20 |il) olan 4. grupta görülmüştür. Ortodontik kuvvetler altında kemik dokusunda kemik hacmini, trabekül sayısını artıran ve trabekül ayrıklığını azaltan etki, İFN-y sitokininin osteoklast formasyonunu inhibe etmesi, HBO'nin ise kemik dokusunda vaskülarizasyonu artırarak osteoblast aktivasyonunu stimüle etmesi nedeniyle meydana gelmiştir. İNF-y ve HBO'nin birlikte uygulanmasına bağlı olarak, sinerjik bir etkiyle, elde edilen sonuç daha çarpıcı bir hal almıştır. İFN-y ve HBO' nin tek tek ya da birlikte uygulanmasının etkisiyle, multinükleer osteoklast sayısı azalması ve kapiller vaskülarizasyonu arttırması, deneysel ortodontik diş hareketlerindeki remodelling olayına olumlu katkıda bulunurken, osteoblastik aktivitenin artmasıyla yeterli ve etkin bir ankraj sağlanmakta ve daha kısa bir sürede yoğun, trabekülasyonu az bir kemik oluşturduğu için hem ortodontik tedavi süresi kısalmakta, hem de daha kalıcı sonuçlar elde edilerek relaps engellenmektedir. Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde, kemik metabolizmasında ve ortodontik diş hareketlerinde önemli rol oynayan İNF-y ve HBO'nin tek tek ya da birlikte uygulanarak sinerjik etki yaratılmasıyla, ortodonti alanında klinik uygulamalara geçmesi yönünden faydalı olduğunu düşünmekteyiz. 124
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Cytokines are important signaling proteins that are liberated during immune challenges and exhibit many modulatory activities. Interferon gamma (INF-y) is a potential immunoregulatory cytokine, which is secreted mainly by cells of immune origin. Hyperbaric oxygen (HBO) has been suggested to have a regulatory role in bone remodelling. However, their role in remodelling during orthodontic tooth movement is not fully understood. Therefore, the aim of this study was to evaluate the effects of different doses of recombinant rat Interferon Gamma (rINFy) and HBO on osteoblastic and /or osteoclastic activity of bone tissue during experimental tooth movement. 60 Sprag Dawley rats (male, adult, weight 250 gr) were divided into 10 groups of 6 animals. The bilateral mandibular first molars of each rats were moved mesially by means of a closed coil Ni-Ti spring for 7 days. In 1., 2. and 3. groups, INF-y was administrated once a day at 0.01 u.g/20 pi, 0.02 u.g/20 pi and 0.05pg/20 pi doses, at normobaric air conditions (%20 oxygen at 1 ATA) respectively. In 4., 5. and 6. groups, the administration doses of INF-y were the same, but these groups were exposed to HBO at 2.5 atmosphere absolute pressure (ATA) for 60 minutes, twice a day for 7 consecutive days, simultaneously. The 7 * group underwent a HBO treatment with injection of 20 pi % 0.9 NaCI and in the 8 th group HBO treatment was carried out without any injection. In 9 th group 20 pi % 0.9 NaCI was applied at normobaric air condition and the 10. group served as control group. After accomplishing of INF-y and HBO treatment, rats were sacrified at 7 th day and the mandibles were fixated, dehydrated and embedded in resin. About 10 urn thick ground sections were prepared prior to histomorphometric evaluations. In histomorphometric study, the parameters of trabecular volume (TV), trabecular number (TN) and trabecular separation were observed at interradicular bone area of the mandibular first molars. In this study, anti-osteoclastic activity of the INF-y injected groups, were much greater than in the control groups. The HBO treated groups showed more osteoblastic activity as compared to the non-HBO treated groups. However, in the INF-y+ HBO groups osteoblastic and anti-osteoclastic activity were significantly greater than the other groups. 125Findings of this study are supportive of our original hypothesis that the osteoblastic activity might be modulated by changes in enviromental oxygen tension and it was indicated that HBO enhanced the bone formation during experimental tooth movement. Considering the potential immunoregulatory roles played by INF-y, our data suggest that INF-y is involved in bone remodelling during orthodontic tooth movement which strongly suppresses osteoclastogenesis. We conclude that HBO therapy and INF-y administration may be usefull clinically after many investigations about these topics. 126