Tuarinin erken dönem yara iyileşmesi üzerine etkisinin çeşitli yöntemlerle incelenmesi
The investigation of the effects of taurine on early period of wound healing with different methods
- Tez No: 164745
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
95 ÖZET Periodontal cerrahi uygulamalarını takiben başlayan yara iyileşme sürecinin komplikasyonsuz ve mümkün olan en erken dönemde tamamlanması uygulamayı gerçekleştiren hekimin öncelikli beklentisidir. Bu açıdan, yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyen, bir anlamda yara iyileşmesine hız kazandırabilen her yöntem ve materyal araştırıcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Konuyla ilgili olarak yapılmış çok sayıda araştırma sonuçları, antioksidan bir madde olan taurinin hücre proliferasyonu ve yaşanabilirliğini arttırdığını, bunun yanısıra antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri sayesinde yara iyileşmesini hızlandırabildiğini ortaya koymuştur. Öte yandan literatür incelendiğinde, taurinin yara bölgesinde zamana bağlı salım kinetiğini gösteren bir salım deneyi çalışması ile insan oral dokularındaki etkisinin araştırıldığı bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu nedenlerle, çalışmamızda öncelikle taurinin salım kinetiğini ve taşıyıcı membranla ilişkisini değerlendiren in vitro ön laboratuvar çalışması yapılmış, ardından da klinik çalışmamız gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla sınıf II96 veya III generalize dişeti büyümesi olan 15 hastaya ait 20 bölgede, gingivektomi operasyonun yapılacağı günden 3 gün önce operasyon için planlanan ve birbirine komşu olmayan iki ayrı bölgede bağ dokusunu açığa çıkaran eşit büyüklükte simetrik yara yüzeyleri oluşturulmuş ve bu bölgelerden birine taurin, diğerine şalin ile hidrate edilen taşıyıcı membranlar yerleştirilmiştir. Gingivektomi operasyonunda, 3 gün önce oluşturulan yara bölgelerine ait dokular biyopsi materyallerimizi oluşturmuş, ve elde edilen preparatlar histopatolojik, histokimyasal ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Neticede; taurin uygulanan gruplarda yara iyileşmesinin daha hızlı gerçekleştiği görülmüş ve taurinin erken dönem yara iyileşmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY Completion of the healing period following applications of periodontal surgery as quick as possible and without any complications, has been the primary expectance of the dental surgeon who had performed the treatment. From this aspect, all technique and materials that would positively affect the healing process and shorten the healing period had drawn much attention of the researchers. Results of many related research studies had shown that taurine, an antioxidant substance had increased cell proliferation and livability, and also shortened the healing process by its antimicrobial and anti inflammatory effects. On the other side, no study where taurine's time-based release kinetics on the healing area or its effect on human oral tissues was investigated has been encountered in literature. For these reasons, a pre-laboratory evaluation on release kinetics of taurine and its relationship with the carrier membrane, followed by our clinical study were performed. For this purpose, symmetrical wound surfaces with equal dimensions exposing the connective tissue on two separate sites which98 were planned for operation and not adjacent to each other were formed on 20 areas of 15 patients with class II or III generalized gingival overgrowth, 3 days before gingivectomy. Carrier membranes hydrated with taurine were inserted onto half of these sites, where the other half received membranes hydrated with saline. Biopsy materials were collected during gingivectomy from these tissues which were formed 3 days ago and they were evaluated histopathologically, histochemically and histomorphometrically. As a result, healing in taurine treated groups was observed to be quicker and it was concluded that taurine was effective in early stages of healing process.