Türk toplumunda bazı jinekolojik kanserli hastalarda anjiyopoietin-2 (ANGPT-2) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) polimorfizmlerinin belirlenmesi
Detection of angiopoietin-2 (ANGPT-2) and vasculşar endothelial growth factor (VEGF) polymorphisms in some gynecological patients in the Turkish population
- Tez No: 164749
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
-53- 6. ÖZET Günümüz dünyasında giderek artan yaşlı kadın nüfusuyla paralel olarak, daha çok 45-80 yaş grubunda görülme olasılığı fazla olan ve tüm kadın kanserlerinin yaklaşık olarak %20'sini oluşturan jinekolojik kanserlerle karşılaşma sıklığı artış göstermektedir. Over, serviks ve endometriyum kanserleri en sık görülen jinekolojik kanser tipleridir. Bir kadının hayatı boyunca bu üç kanserden birine yakalanma riski %5 dolayındadır. Anjiyojenezis, vücudun mevcut olan yapısından iskemik dokulara kan akışının hızlanması için yeni kapiller kan damarlarının (neovaskülarizasyon) oluşması işlemidir. Anjiyojenezis normal yetişkin dokularında yara iyileşmesi ve kadın üreme siklusunda oluşmasının yanı sıra, kanserin ilerlemesi sırasında da aktive edilir. Tümör büyümesi yeni kan damarlarının oluşumununu gerektirir. Yeni damarların oluşumunun birçok düzenleyicisi vardır. En önemli düzenleyicilerinden biri 8 ekzon ve 7 introndan oluşan, 14 kb'lık kodlama bölgesini oluşturan ve 6. kromozom (6p21.3) üzerinde bulunan Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), bir diğeri de üç çeşit insan anjioyopoietininden biri olan, 9 ekzon ve 8 introndan oluşan, 496 aminoasitlik Angpt-2 proteinini kodlayan ve 8. kromozom (8p23.1) üzerinde bulunan Anjiyopoietin2 (ANGPT-2) 'dir. Tümörün ilk evrelerinde varolan bu tip uyarıcıların niteliği ve miktarıyla tümör vaskülarizasyonunun sağlanması, tümörün büyüme ve yayılma hızını da belirleyebilmektedir. Anjiyojenik polimorfizminin tümörün gelişim ve yayılım hızını etkileyebilecek potansiyelinin olması bizi bu yeni çalışma alanına sürüklemiştir.-54. Çalışmamızda, kanserin ilerlemesinde ve metastazında risk faktörü olabileceğini düşündüğümüz VEGF -460 C/T, 936 C/T ve ANGPT-2 G/A'daki değişimlerin, Türk toplumundaki over, serviks ve endometriyum kanserli hastalar üzerindeki polimorfik etkilerini belirlemeyi ve hastaların genotiplerini klinik özellikleri ile ilişkilendirmeyi amaçladık. Bu amaçla, çalışmamızda 47 over, 32 serviks ve 21 endometriyum olmak üzere toplam 100 jinekolojik kanser hastası ve 106 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Genomik DNA eldesi, tam kandan DNA saflaştırılması yöntemi kullanılarak yapılmıştır. VEGF -460, 936 ve ANGPT-2 gen polimorfizmleri, Polimeraz Zincir Tepkimesi (PCR) ve Restriksiyon Parçacık Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemleri ile belirlenmiştir. Sonuçlarımıza göre, Türk toplumunda, jinekolojik kanserli hasta ve kontrol grubunda VEGF -460, 936 ve ANGPT-2 polimorfizmleri karşılaştırıldığında risk faktörü oluşturabilecek bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Ancak, serviks kanserli hastaların VEGF - 460 gen kontrol bölgesindeki C/T değişimi ile hastaların tümör evreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir risk faktörüne işaret eden fark bulunmuştur (p: 0.010). T/T homozigot mutant ve C/T heterozigot genotipli serviks kanserli hastaların tümör evrelerinin, C/C homozigot normal genotipli olan hastalara göre daha ileri olduğu belirlenmiştir. Kanser gelişiminde etkili rol oynayan genlerden, VEGF -460 gen kontrol, VEGF 936 ve ANGPT-2 gen bölgelerinin jinekolojik kanserlerle ilgili polimorfizmini ortaya koyan bu araştırma toplumumuzda ve bilim dünyasında yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Çalışmamızın sonuçlan ve buna ek-55 olarak tamamlayıcı in vivo, in vitro ve gen ifadelenme çalışmaları tek nükleotit polimorfizmleriyle jinekolojik kanserler arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına, gelecekte tanı ve tedavide kullanılmasına katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
56- 7. SUMMARY Parallel to the increasing female life expectancy, the likelihood of encountering gynecologic cancer types -which are often observed in females at the age interval of 45-80 and constitute roughly one fifth of all cancers observed in females- also increases. Over, cervix and endometrial cancers are the most common types of gynecologic cancers and a female's chances of encountering, in her life-span, either one of these types of cancer is around 5%. Angiogenesis is the formation of new capillary blood vessels (neovascularization) from pre-existing ones that would allow for a better blood flow to the ischemic tissues. Angiogenesis occurs in normal adult tissues during wound healing and female reproductive cycle and it is further activated during the cancer progression. Tumor growth requires the formation of new blood vessels which employ a number of regulators. The most important regulators are Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Angiopoietin-2 (ANGPT-2). VEGF consists of 8 exons and 7 introns that form a 14 kb. encoded region on chromosome 6 (6p21.3). ANGPT-2, which is one of the three human angiopoietins comprising 496 amino acids and consisting of 9 exons and 8 introns, encodes on chromosome 8 (8p23.1) the Angpt-2 protein. The qualities and quantities of such stimuli in the early phases of tumor growth as well as the formation of the tumor vascularization may determine the rate of growth and invasion of the tumor. The capability of angiogenic polymorphism to affect the rate of growth and invasion of the tumor led us to investigate the relationship between them..57- In this study, we aimed to determine the polymorphic effects of the changes in the VEGF -460 C/T, 936 C/T and ANGPT-2 G/A, which we perceive as risk factors in the progress and metastasis of cancer, on the over, cervix and endometrial cancer patients in the Turkish population and to observe the relationship, between the patient genotypes and their clinical properties. In doing so, 100 gynecologic cancer patients (47 over, 32 cervix and 21 endometrial) and 106 healthy controls were studied. The genomic DNA was extracted from the whole blood by using DNA extraction techniques. VEFG -460, 936 and ANGPT-2 gene polymorphisms were detected by Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP). In conclusion, no evidence of a relationship, that would constitute a risk factor, was found upon comparison of the gynecological cancer patients and the control group of the Turkish population in terms of VEGF -460, 936 and ANGPT- 2 polymorphisms (p>0.05). However, a statistically significant difference pointing to a risk factor was found between C/T changes of VEGF -460 gene promoter region of the cervix cancer patients and their tumor phases (p: 0.010). It was observed that the tumor phases of cervix cancer patients, whose genotypes were T/T homozygote mutant and C/T heterozygote, progressed further than those of the patients whose genotypes were C/C homozygote normal. The present study is the first scientific work in this field which shows the gynecological cancer-related polymorphisms of VEGF -460 promoter, VEGF 936 and ANGPT-2 gene regions. Our results, which should be bolstered by future complementary in vivo, in vitro, and gene expression studies, are expected to-58- contribute to the efforts to better understand the bond between the single- nucleotide polymorphism and the gynecological cancers as well as to the prospective diagnosis and treatment phases.