Olimpiyatlara adaylık sürecine ilişkin İstanbul halkının görüşleri üzerine bir araştırma
Opinions of the people living in İstanbul regarding the process of candidacy for olympiads
  1. Tez No: 164750
  2. Yazar: ERCAN ZORBA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
97 ÖZET Olimpiyatlara adaylık sürecine ilişkin İstanbul halkının görüşleri üzerine yapılan çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde yer alan 32 ilçeden seçilen, 5 ilçede yaşayan toplam 2500 kişi oluşturmaktadır. Bu ilçeler ve katılımcılar random (yansız atama) yöntemiyle seçilmiştir. Katılımcılara 28 sorudan oluşan likert tipi anket uygulandı. Toplanan ham verilere SPSS paket programında frekans, yüzde değerleri, aritmetik ortalama, anova (tek yönlü varyans analizi), tukey istatistik işlemleri yapıldı. Sonuç olarak bu araştırmada Olimpiyatlara adaylık sürecine ilişkin aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. İstanbul halkının yeterli bilgi düzeyine sahip olmadığı, İstanbul halkının Olimpiyatlar için spor kültürü bakımından yetersiz olduğu, yurt içi ve yurt dışı tanıtımın yeterince yapılmadığı, ülkemizin ekonomik açıdan hazır olmadığı, konaklama, ulaşım, hizmetlerinin yetersiz olduğu, güvenlik, sağlık, haberleşme, tesis sayısı ve imkânlarının yeterli olduğu, Olimpiyatların halkın bilinçlenmesine katkı, spor çeşitliliği ve spor olanaklarının artmasına da yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Halka uygulanan anketler neticesinde; Olimpiyatların Ülkenin turizm gelirlerini arttıracağı, kültürel kaynaklarını tanıtacağı, ülkemize gelen turist portföyünün kalitesini yükselteceği, spora bakış açısını olumlu yönde değiştireceği, spor yapma alışkanlığı kazandıracağı ve spor olanaklarının artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmada Olimpiyatların İstanbul'da yapılması için siyasi ve mahalli iradenin etkisinin olduğu, fakat TMOK' u halkın yeterince bilmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. İstanbul halkı Olimpiyatların İstanbul'da yapılmasının böyle büyük bir organizasyonu tanıma ve ünlü sporcuları takip etme açısından önemli olabileceği, iş98 bulabilme ve mevcut gelirini arttırma konusunda bir katkı sağlamayacağı, önem sırası olarak daha düşük bulunmuştur. Açık uçlu soruların istatistikî analizlerinde İstanbul'un Olimpiyatları alamamasının sebebi olarak; Siyasi lobi eksikliği, dini farklılıklar, ulaşım, tanıtım ve halkın Olimpiyatlar konusundaki bilinçsizliği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY This study was conducted to learn opinions of the people living in Istanbul regarding the process of candidacy for Olympiads; the participants of the research were 2500 people living in 5 selected from 32 districts. These districts of Istanbul and participants were selected randomly. All data were analyzed with using frequency, percentage, mean, ANOVA (one -way variance analyzes) and Tukey from SPSS package program. The following results were obtained related to the process of candidacy for Olympiad; the inhabitants of Istanbul had not enough information and sport culture for Olympiads, At the same time, there was not enough publicity both at home and abroad. They think that our country was unprepared in terms of accommodation and transportation services. It was also found out that in our country security and health services, communication facilities and other related establishments and complexes were sufficient. It was also concluded from the study that Olympiads would greatly contribute to the awareness-raising process of the public and would provide a great variety of sports events for people. From the results of questionnaire that was administered to the public; it could be suggested that the Olympiads would increase tourism incomes and would introduce the cultural richness of the country, and that would rise the quality of tourists visiting our country. The results also show that it would change the attitudes towards doing sports positively and that would help people gain sport habits and also would increase the chance of doing sports. It was found out that although there was political and local willingness to hold Olympiads in Istanbul, the public was not well-informed by TMOK (Turkish National Olympiad Committee). They point out that performing Olympiad in Istanbul would be important as it is a huge organization and fun to watch famous100 athletes during the events. From the results obtained less importance was given to the question item which proposed Olympiads would help find a job. From the results of open-ended questions, it was concluded that loch of political lobby, religious differences, transportation and promotion and loch of information about this organization are among the reasons why it want held in Istanbul.