Ankara ili sağlık meslek lisesi öğretmenlerin okullarındaki mevcut durumu toplam kalite yönetimi ilkelerine göre değerlendirmeleri
Determining on total quality management principles for present condition in school of teachers teknical healh high school provence of Ankara
  1. Tez No: 164748
  2. Yazar: ZÜLEYHA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
132 ÖZET Bu araştırma ile değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilen çağdaş bireylerin yetiştirilmesinde Toplam Kalite Yönetiminin önemi üzerinde durulmuş, Ankara İli Sağlık Meslek Lisesi öğretmenlerinin okullarındaki mevcut durumu Toplam Kalite Yönetimi İlkelerine göre değerlendirmeleri amaçlanmıştır. Bu araştırma Ankara ili Sağlık Meslek Liselerinde 29 Mayıs- 15 Temmuz 2004 tarihleri arasında uygulanmış,“tanımlayıcı”bir çalışmadır.Evrendeki toplam 14 Sağlık Meslek Lisesinden,“Küme Örneklem Yöntemi”ile 6 okul alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre: İncelenenlerin, %96.5'ine göre okullarında TKY ilkeleri uygulanmamaktadır.İncelenenlerin, %86.3'üne göre ise öğretmenler TKY ile ilgili herhangi bir eğitim almamışlardır. Öğretmenlerin eğitimde TKY uygulamalarına ilişkin düşünceleri ise; %22.8'i yönetici- öğretmenlere TKY konusunda hizmet-içi eğitim verilmesi gerektiğini, %29.0'ı TKY ile eğitimin verimliğinin ve kahpesinin artırılması gerektiğini ifade etmişlerdir. Ankara il ve ilçeleri Sağlık Meslek Liselerindeki mevcut durumun TKY ilkelerine göre değerlendirilmesine ilişkin genel puan durumları değerlendirildiğinde; Abidinpaşa S.M.L. öğretmenleri okullarındaki mevcut durumu TKY ilkelerine göre“yeterli”olarak değerlendirmektedir. Bu bulgulara göre; TKY ilkelerinin S.M.L.'rinde uygulanabilmesi için hizmet-içi eğitim programlarının düzenlenmesi ve eğitimin sürekliliğin sağlanması, en temel ihtiyaç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY On this research, Total Quality Management (TKM) was high lighted, for growing modern individuals who can adopt themself for changing world, It has been intended to consider present conditions on TKM principles for teachers in school of S.M.L provence of Ankara. This resarch took place in provence of Ankara and it's municipalities on between 29 May to 15 July 2004, it a“Descriptive”resarch.On globe 14 Teknical Health High School set sample process was gathered, total of 6 schools samples was taken. According to research findings; %96.5 of them have not been practicing TKM in schools.%86.3 of teachers have not taken any education for TKM..Teachers opinion for TKM practice in education; %22.8 of them demands staff education for manager-teachers., %29.0 of mem express opinion for increasing quality and efficiency of education by TKM. When we consider present condition in provence of Ankara and municipalities S.MX.teachers in Abidinpaşa S.M.L. consider their school satisfactory for TKM principles on present condition. Regarding to this findings, It seems basic need to practice TKM in Teknical Health High School, Ministiry of Health must provide staff education and on going education.