Alveolar distraksiyon sonrası yerleştirilen üç farklı tip implantın çevre dokulara etkisinin üç boyutlu modelleme ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Evaluation of the effects of the three different types of implants to the surrounding tissues by using three dimensional modelling and finite element analysis
- Tez No: 164762
- Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
-124 ÖZET Diş hekimliğinde implantlar, sabit veya hareketli protezlere desteklik sağlamak amacı ile kemik içine veya üzerine yerleştirilen biyolojik olarak uyumlu, biyofonksiyonel apareyler olarak tanımlanmaktadır. Ancak, fizyolojik ve patalojik nedenlere bağlı olarak meydana gelen alveolar kenrik rezorbsiyonu veya alveolar defektler sebebiyle implant uygulamalarında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin çözümlenmesinde, distraksiyon osteogenezi tercih edilen değerli bir yöntemdir Jasa veya defektli kemiklerde osteotomiyi takiben distraksiyon apereyi uygulanması ve bu apereyin oluşturduğu çekme kuvveti ile yumuşak doku ve kemiğin hem uzatılması hem de yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Distraksiyon ostogenezisi ile elde edilen kemiğe gelen mekanik kuvvetler ve bu kuvvetlerin kemik formasyonuna etkisi canlı dokuların bilgisayarda simülasyonunu sağlayan bir yöntem olan Sonlu Elemanlar Analizi (FEM) ile incelenebilir. Çalışmamızda, alveolar kret atrofisi olan dişsiz mandibula, üç boyutlu olarak modellenmiştir. Model üzerinde distraksiyon osteogenezisi simülasyonu ile gerekli kemik yüksekliği sağlanmıştır. 4., 8., 12. ve 16. haftalık konsolidasyon periyodlanm takiben yerleştirilen silindir, konik ve blade tip implantlarm horizontal, vertikal ve oblik kuvvetler altında kallus ve distrakte edilen korukal kemikte oluşturdukları etkilerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi planlanmıştır. implantların dizaynına bağlı olarak yapılan değerlendirmede, en düşük yer değiştirme, gerilim ve gerilme değerleri silindir implantlarda oluşmuştur. Blade implantlarda oluşan değerler ise fizyolojik limitlerin üstündedir. Konik implantların geometrisine ve yivli bir-125 yapıya sahip olmasına bağlı olarak silindir implantlara göre daha yüksek değerler oluştuğu gözlemniştir. Distraksiyon osteogenezisini takiben kallusun esneklik katsayısının, 8. haftadan itibaren gelen kuvvetleri homojen olarak dağıtabilecek seviyeye geldiği ve implant uygulamasının en erken 8. haftada yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
126- SUMMARY In dentistry implants are defined as biologically inert biofunctional devices used for supporting fixed or removable prosthesis. However, alveolar crest resorbtion or alveolar defects caused by physiologic or pathologic events makes implant placement difficult In short and defected mandibles, the application of the distraction device following the osteotomy leads to either lengthining the bone or reshaping the surrouinding tissues by gradual effective tensile forces. Mechanical forces occured in bone created through the use of distraction osteogenesis and their effects on bone formation can be examined with the finite element analysis. In our current study, a three dimensional atrophic edentelous alveolar cresthas been modeled. Distraction osteogenesis with required bone height was simulated on the 3D model. Following the 4, 8, 12, 16 weeks consolidation period, the horizontal, vertical and oblique forces were applied on the cylinder, conical and blade endoosseos implants which were embadded in the distracted bone. The effect of these all 3D load on the distracted cortical bone and the callus were evaluated by finite element analysis. The lowest displacement, strain and stress values were detected in the cylinder implants in aspect of surface characteristics. The values obtained from the blade implants were higher than the physologic limits. When compared with the conical implants with cylinderic ones, the values calculated were higher because of their geometry and threaded structure. It was concluded that the callus could distibute the correspondent loads homogeniously after the 8. weeks following the distraction osteogenesis. Thus, the ideal timing for the implantation must be considered in this period.