Türk toplumunda obezite ve tip 2 diyabetli hastalarda melanokortin 4 reseptörü polimorfizmlerinin belirlenmesi
Detection of melanocortin 4 receptor polymorphisms in patients with obese and type 2 diabetes in Turkish population
- Tez No: 164763
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-56- 6.0ZET Obezite genetik ve çevrenin karşılıklı olarak birbirlerini etkilemesiyle oluşan kompleks bir hastalıktır. Günlük hayatın daha az aktiviteyle gerçekleştirilmesi ve enerji yoğun gıdaların günlük diyette daha çok yer bulması, obezitenin dünya çapında bir sorun olmasına yol açmıştır. Obezitenin genetik bileşenini tanımlamaya yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Bir çok araştırıcı MC4R polimorfizmlerinin insan ve hayvanlarda monogenik obezitenin nedeni olabileceğini bildiren raporlar yayınlamışlardır. Henüz tam olarak genetik nedeni anlaşılamamış olan T2DM'lu bir çok hastada obezite de görülmesi, her iki hastalığın ortak genetik kökeni olabileceğini akla getirmektedir. MC4R'nin T2DM'un nedeni olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada daha önce monogenik, nonsendromik obezitenin nedeni olarak öne sürülen ve Türk toplumunda araştırılmamış MC4R'ye ait dört polimorfizm araştırılmıştır. Bu bölgelerden Val50Met ve Vali 0311e sıklığı obez olgularda kontrol olgulardan anlamlı yüksek bulunmuştur. Ser58Cys ve Ilel02Ser polimorfizmleri ile kontrol grubu arasındaki fark anlamsız olarak bulunmuştur. Aynı zamanda daha önce ülkemizde dizi analizi ile tanımlanan Asn274Ser mutasyonu da PZR-RFLP metodu ile taranmıştır. Bu polimorfîzmin sıklığı da obez olgularda kontrol olgulara göre anlamlı yüksek çıkmıştır. Çalışma kapsamına alınan diyabetik obezler ve diyabetik olmayan obezler arasında MC4R sıklığı açısından bulunan fark anlamsızdır.
Özet (Çeviri)
-57- 7.SUMMARY Obesity is a complex disease caused by both genetics and enviromental factors. Obesity became as a common problem around the world because of less daily activity and consuming high energy food in daily diet. Recently, there are lots of studies focused on the investigation of genetic component of obesity. Some of the researchers have reported that MC4R gene polymorphisms might be the cause of monogenic obesity both in human and animals. it has been assumed that the origins of both T2DM and obesity are common as obesity is seen in some of the T2DM patients. The MC4R gene polymorphism has been proposed to cause T2DM. in this study, we investigated four polymorphisms of MC4R gene that have been previously proposed to be the cause of monogenic, non-syndromic obesity and have not yet been studied in the Turkish population. A high incidence of ValSOMet and VallOIle polymorphisms was found in the obese patients with respect to the control group. Besides, no significant correlation was found between the patient and the control group, regarding SerSSCys and Ilel02Ser polymorphisms. Also, we screened Asn274Ser mutation that was previously studied with DNA sequencing in our population with PZR-RFLP method. The incidence of this mutation was found higher in the obese patients than the control group. No significant incidence of MC4R gene was found between the diabetic obese and the non-diabetic obese patients who were included in this study.