Fetal büyüme kısıtlılığında venöz doppler kullanımı ile perinatal sonuçların ilişkisi
The relationship between venous doppler and perinatal outcome in fetal growth restriction
- Tez No: 164776
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Perinatoloji kliniğine acil olarak başvuran büyüme kısıtlılığı olan fetuslar ile büyüme kısıtlılığı olmayan preterm, preeklampsi gibi yüksek risk taşıyan ve doğumları 34 haftadan önce yaptırılan olguların doğum öncesi ultrasonografi' de fetal gelişimi değerlendirmek için fetal biyometrik ölçümleri, arteryel ve venöz Doppler, nonstres test ile takipleri, doğum sonrası Apgar skoru, kan gaz analizi yapılarak, bu kullanılan takip metotlarının perinatal dönem sonuçlarını belirlemedeki etkinliğini araştırdık. Bu çalışma prospektif olarak yapıldı. 18 fetal büyüme kısıtlılığı olan ve 26 preterm, preeklampsi olup gelişmesi normal olan fetuslar antenatal ve postnatal değerlendirildi. Hasta grupları kendi aralarında yaş, gebelik haftaları ve doğum şekilleri açısından karşılaştırıldıklarında farklı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN VENOUS DOPPLER AND PERINATAL OUTCOME IN FETAL GROWTH RESTRICTION SUMMARY The aim of this study is to predict the perinatal outcome of the fetuses with intrauterine growth restriction who administered to Perinatalogy Department through emergency clinic by evaluating the findings of fetal biometry, arterial and venous Doppler, Nonstress test recordings, postnatal Apgar scores, umblical vein blood pH. The preterm fetuses whose deliveries