İzole perfüze normal ve hiperkollesterolemik tavşan kalbinde ST. Thomas kardiyopleji solüsyonuna eklenen propofolün iskemi-reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of propofol addition to ST. Thomas hospital cardioplegic solution on ischemia reperfusion injury in isolated perfused normal and hypercholesterolemic rabbit hearts
  1. Tez No: 164805
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ALGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM SİLİSTRELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI-OZET Amaç: Propofol, kardiyovaskuler cerrahide kullanılan ve supraterapotik dozlarda kardiyoprotektif etkileri olan anestezik ajandır. Çalışmamızın amacı İzole tavşan kalbinde kardiyoplejik solüsyona eklenmiş propofolun antegrad uygulaması ile hiperkolesterolemik tavşan kalplerinde iskemi-reperfüzyon hasarını önleyip önlemediğinin araştırılmasıdır. Materyal-Metod: Deneyde 2500- 3500 gram ağırlığında Yeni Zelanda tipi beyaz erkek tavşanlar kullanıldı. Tavşanlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Yarısı normal diyet, yarısı hiperkolesterolemik diyet ile beslendi. Deneyden önce tavşanlar aç bırakıldı ve sadece su içmelerine izin verildi. Tavşanlar kulak veninden 60 mg/kg pentobarbital verilerek anestezi edildiler. Toraks açılarak kalp hızla Krebs Henseleit solüsyonu içeren kaba alınarak aortadan Langendorff izole kalp sistemine asıldı. !5 dakikalık stabilizasyon peryodundan sonra iskemi oluşturuldu. Iskeminin başlangıcında 20 ml/kg 10. ve 20. dakikalarında da 10 ml/kg ST Thomas Hospital kardiyopleji solüsyonu. aortadan enjekte edildi. Propofol uygulanan gruplarda ise 100uM propofol St Thomas Kardiyopleji solüsyonuna eklendi 30. dakika sonunda iskemi sonlandınlıp kalp tekrar perfüze edildi ve 10. dakikada deney sonlandırıldı. Veriler ortalama ± Standard hata olarak bildirildi. İstatistiksel analizde, Ölçüm yapılan dakikalardaki parametrelerin değişimleri grup içinde Student's t testi ve gruplar arasında da ANOVA ile değerlendirildi. p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Sonuç olarak ST Thomas kardiyopleji solüsyonuna eklenmiş 100 uM propofolun Normal izole tavşan kalplerinde 2., 4., 6., 8., ve 10. dakikalarda, hiperkolesterolemik izole tavşan kalplerinde ise 6., 8. ve 10.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Objective: Propofol is an anesthetic agent that is used in cardiovasculer surgery. It is known that propofol is cardioprotective at supratherapetic doses. The aim of the study was the effect of propofol addition to St.Thomas Hospital cardioplegic solution on ischemia-reperfusion injury in isolated perfused normal and hypercholesterolemic rabbit hearts. Material- Method: Male New Zeland rabbits weighing between 2500 and 3500 g were used. Half of the rabbits were feeded by normal diet, half of them were feeded by hypercholesterolemic diet. Rabbits were fasted but allowed free access to water overnight before the onset of the experiments. The rabbits were anesthetized with 60 mg/kg of sodium pentobarbital injected by ear vein. The thorax was opened hearts were rapidly excised, immediately cooled in iced in Krebs Henseleit buffer and perfused by an aortic canula delivering warm oxygenated buffer at a constant flow. After the stabilization period at the 10th minute ischemi induced. At the beginning of the ischemic period 20 ml/ kg ST Thomas Cardioplegic solution was injected via aortic canula. At the 10th and at the 20th minute of the ischemic period 10 ml/kg ST Thomas cardioplegic solution were injected. At the groups with propofol 100uM propofol was added the ST Thomas Hospital cardioplegic solution. At the end of the ischemic period heart was perfused by oxygenated Krebs Henseleit buffer again and experiment ended. Data were expressed mean ± Standard derivation. Statistical analysis was evaluated by Student's t test. The p value less than 0.05 was considered to be statistically significant..Results: Propofol addition to StThomas Hospital cardioplegic solution on ischemia-reperfusion injury in isolated perfused normal rabbit hearts were inhibited dp/dt max level at 2., 4., 6., 8. and 10. minutes and hypercholesterolemic rabbit hearts were were inhibited dp/dt max level at 6., 8. and 10.