Menenjit etkeni pnömokoklara karşı bazı antibiyotiklerin mik değerlerinin belirlenmesi ve suşların serotiplendirilmesi
  1. Tez No: 164811
  2. Yazar: MEHMET FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Pnömoklarda antibiyotik direnci, son yıllarda menenjit gibi hayatı tehdit eden enfeksiyonların tedavisinde sorunlara yol açmaktadır. Ülkemizde 1990'lı yılların başından itibaren direncin boyutu araştırılmaktadır. Santral sinir sistemi dışında gelişen enfeksiyonlar için standart penisilin tedavisi ile yeterli cevap alınabilmektedir. Mnenjitin ampirik tedavisinde penisilinler ilk seçenek olmaktan çıkmıştır. Menenjit etkeni pnömokokların antibiyotik duyarlılıklarıyla ilgili çalışmalar bulunmakla beraber, ülkemizde böyle bir veriye rastlanmamıştır. Çalışmanın amacı, yöremizde menenjite sebep olan pnömokokların antibiyotik duyarlılıklarını ve serotip dağılımlarım tespit etmektir. Bu çalışma çok merkezli olarak düzenlenmiş, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanelerinde menenjitli hastaların beyin omurilik sıvılarından izole edilen 72 pnömokok susu çalışmaya alınmıştır. Pnömokokların bazı antibiyotiklere karşı duyarlılıkları disk difüzyon testi ve E-test yöntemleri ile araştırılmıştır. Ayrıca tüm pnömokok suşları kapsül şişme reaksiyonu ile serotiplendirilmiştir Disk difüzyon testi ile 11 susta oksasiline direnç saptanmakla beraber, E-test yöntemiyle bunlardan sadece 6 'sının penisiline dirençli olduğu tespit edilmiştir. Penisiline karşı yüksek düzey dirence rastlanmamıştır. Yine E-test yöntemiyle, seftriakson ve meropeneme karşı direnç tespit edilmemiş, kloramfenikol direnci %1.4 gibi oldukça düşük bir oranda saptanmıştır. Çalışmamızda disk difüzyon testi ile eritromisin, siprofloksasin ve levofloksasin direnci %2.8, TMP-SMX direnci %26.4 bulunurken, vankomisin direnci görülmemiştir. Çalışılan 72 S. pneumoniae susunda, kapsül şişme reaksiyonu ile toplam 16 farklı serotipe rastlanırken, 4 izolat tiplendirilememiştir. En fazla rastlanan serotip 23 (19 suş) olarak tespit edilmiş, onu tip 19 (9 suş) izlemiştir. Sonuç olarak yöremizde menenjit etkeni pnömokok suşları arasında penisilin direnci düşük bulunmuş ve seftriakson direnci saptanmamıştır. Menenjitin ampirik tedavisinde seftriakson uygun bir seçenek olarak görünmektedir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Antibiotic resistance in penumococci have recently caused problems in treatment of life threating infections such as meningitis. In our country, the cause of antibiotic resistance has been researched since 1990's. Penicillin treatment is suitable for infections except for resistant strains. Penicillin is not being used for an empirical treatment anymore. Altough there are some studies dealing antibiotic susceptibility of meningitis caused pneumococci, there has been no data in our country yet. The aim of study is to figure out antibiotic susceptibility of pneumococci caused meningitis and their serotyping in our region.. This study was designed in multiple centers. Seventy-two pneumococci isolates from patients with meningitis from Inonu University Turgut Ozal Research Center, Erciyes University Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University Farabi Hospital were evaluated. In this study disc diffusion test and E-test procedures were used to determined the susceptibility of pneumococci to some antibiotics. All pneumococci isolates were stereotyped using Quellung reaction. Although resistance for oxacillin in 1 1 isolates was found by disc diffusion test, six of them were sensitive by E-test. There were no high levels resistances for penicillin. By E-test procedure, no resistance was recorded against ceftriaxone and meropenem but chloramphenicol resistance was found to be quite low (1.4%). In our study by disc diffusion procedure erythromycin, ciprofloxacin and levofloxacin resistance were found 2.8%, TMP-SMX resistance was 26.4% and there was no resistance to vancomycin. In evaluation of 72 S. pneumoniae isolates, we found 16 different serotype and four isolates were not differentiated. The serotype 23 (19 isolates) was the most common followed by serotype 19 (9 isolates). As a result it was found that penicillin resistance in pneumococci isolates of meningitis is low and there is no resistance to ceftriaxone. It seems ceftriaxone is an appropriate choice for empirical treatment of meningitis in our country. 48