Evcil kazlarda (Anser anser) Arcobacter spp. prevalansının araştırılması
  1. Tez No: 164814
  2. Yazar: MİNE UĞUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
42 5. ÖZET Arcobacter türleri; A. butzleri, A. skirrowii, A. cryaerophilus, insan ve hayvanlarda değişik hastalıklara neden olmaktadır. İnsanlarda gastroenterit ve hayvanlarda abort en önemli klinik belirtilerdir. Bulaşmanın gıda ve su kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Özellikle tavuk karkasları ve domuz etleri Arcobacter türleri yönünden oldukça zengindir. Bu çalışmada Kars ve çevresinden faklı yerlerden temin edilen 100 adet kaz dışkı örneği membran filtrasyon tekniği kullanılarak Arcobacter yönünden incelendi. Kloakadan steril bir swapla alınan dışkı örnekleri arcobacter Enrichment Broth içerisinde mikroaerobik olarak 30 °C'de 48 saat inkübasyona tabii tutuldu. Daha sonra örnekler 0.45 um gözenek çaplı steril selüloz asetat membran filtrelerden kanlı agar üzerine filtre edildi. Kanlı agar üzerinde Arcobacter benzeri koloniler elde edilinceye kadar mikroaerobik olarak 3-7 gün 30 °C'de inkübe edildi. Elde edilen izolatlar biyokimyasal ve üreme testleri kullanılarak cins düzeyinde identifiye edildi. İncelenen kaz örneklerinin 26 adedi (%26) pozitif olarak saptandı. Bu çalışma ile Kars ve çevresinde yetiştirilen kazların Arcobacter taşıyıcılığı yönünden pozitif olduğu ve bununda gerek insan gerekse hayvan sağlığı yönünden önemli bir risk oluşturabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
43 6. SUMMARY Arcobacter spp; A. butzleri, A. skirrowii, A. cryaerophilus, cause various diseases in humans and animals. The most important clinical symptoms are gastroenteritis in humans and abortion in animals. Contamination is considered to be via food and/or water. Arcobacter spp. are in particular very common on poultry carcasses and pork. In the present study, cloacal swab samples obtained from geese (n=100) raised in Kars and surrounding areas were examined for the presence of Arcobacter using membran filtration method. The cloaca swab samples were inoculated into Arcobacter Enrichment Broth and incubated for two days microaerobically at 30°C. Afterthat, the enriched samples were filtered through 0.45 um por size cellolose acetate membrane filters placed onto a non-selective Blood Agar plate. The plates were incubated at 30°C, microaerobically for 3-7 until Arcobacter-like colonies were observed. The isolates obtained were characterized at the genus level using biochemical and growth tests. Twenty -six (26%) of the 100 geese cloacal swab samples were found positive for Arcobacter. This study shows that geese raised in Kars district carry Arcobacter in their cloacae, which poses a risk both for human and animal health.