Reaktif oksijen radikalleri ve antioksidanların fertil erkeklerde sperm parametreleri üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 164816
  2. Yazar: AHMET ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEFA RESİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İnfertilite, evli çiftlerin yaklaşık %15'inde gözlenen bir patolojidir. Erkeğe ait nedenler arasında gözlenen spenniogram anormallikleri oligospermi, astenospermi, azospermi ve teratospermidir. Semen plazmasında reaktif oksijenlerin (ROS) artması oligospermi, astenospermi ve morfolojik olarak bozuk sperm üretilmesine neden olarak erkeklerde infertiliteyc neden olabilmektedirler. Bu amaçla oksidatif strese neden olan reaktif oksijenlerin (ROS) ve oksidatif stresi engelleyen antioksidanların sperm parametrelerine olan etkilerini inceledik. 30 fertil erkek ve 65 infertil erkek çalışma kapsamına alındı. Semende oksidan olarak metil malonil dialdehit (MDA), antioksidan olarak da katalaz (CAT), süper oksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (Gpx) değerleri biokimyasal olarak ölçüldü. Bu değerlerle sperm parametreIeri(morfoIoji, motilite, sayı) arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. Hastaların %40'ında lökospermi, %41,5'inde varikosel, %18,4'ünde ise hem lökospermi hem de varikosel vardı. Bu üç hasta grubu ile birlikte varikoselli ve buna ilave olarak astenospermi,oligospermi yada teratospermiden her hangi biri olan (%36,9) hasta gruplarında median MDA değeri kontrol grubundan yüksek olmasına rağmen bu değer istatistiksel olarak anlamlı değildi ve CAT, SOD, Gpx değerleri ise kontrol grubu ile benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Infertility affects approximately 15% of couples. The male factors like oligospermia, asthenospermia, teratospermia are the anomalies of the spermiogram. Increased reactive oxygen species (ROS) in the semen plasma causes infertility via oligospermia, asthenospermia or defective sperm morphology. For this purpose we studied the effects of ROS and antioxidants that prevents parameters. 30 fertil jind 65 infertil men were included in the study, metil malonil dialdehit(MDA) as an oxidant, and katalas(CAT), siiperoksit dismutas(SOD), glutation peroxidase(Gpx) as antioxidants in the semen were measured biochemically we evaluated the correllation between the sperm parameters (morphology, motility, concentratione) and the oxidant and anioxidant levels. Leukocytospermia, varicoceles, and both were found in 40%, 41,5% and 18,4% of the patients respectively.These three groups of patients with asthenospermia, oligospermia, or teratospermia(36,9%) had higher MDA levels than tho control group but this difference was not statistically significant and CAT, SOD, Gpx levels were similar to the control group.