Kronik delta Hepatitli, kronik hepatit B'li ve iyileşmiş Hepatit B'li hastalarda plazma sitokon ve CD düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 164838
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamıza Aralık 2003 ile Mayıs 2005 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğinde, kronik hepatit B ve delta hepatit tanılarıyla takip edilen 152 hasta ile iyileşmiş hepatit B'li 42 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalarda tanı, anamnez, fizik muayene, biyokimyasal parametreler, serum HBV belirleyicileri, HBV-DNA, anti-HDV antikorları, HDV RNA, gerekli görülen ve işlemi kabul edenlere perkütan karaciğer biyopsi incelemesi yapılarak konuldu. Bu çalışmada kronik hepatit B ve kronik delta hepatit tanısı konulan hastalarla daha önceden hepatit B ile karşılaşmış ve virüse karşı antikor geliştirmiş olan iyileşmiş hepatit B'li bireylerde hepatit B enfeksiyonunun kronikleşmesinde rolü olduğu düşünülen CD oranlan (CD3, CD4, CD8, CD56, CD4/CD8) ile plazma inflamatuar sitokinleri (İLİ- p, İL-2 reseptörü, ÎL-6, ÎL-8, İL-10, TNF- a) araştırıldı. Tüm gruplarda (kronik hepatit B, kronik hepatit D, iyileşmiş hepatit B) ortalama CD3, CD4, CD8, CD56 oranlan erişkin yaş normal sınırlan içerisinde bulundu. Gruplar arası karşılaştırmada kronik hepatit B ve D'li hastalar arsında CD4 düzeyleri dışında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Tüm grupların ortalama CD4/CD8 oranlan erişkin yaş normal sınırlan içerisinde bulumdu. İL-1B tüm gruplarda saptanamayacak düzeylerde düşük bulundu. Hastalıklı grupta İL-2 reseptörü, İL-8 ve TNF-a iyileşmiş hepatit B grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, plasma inflammatory cytokines and CD levels whic are thought to take role for the occurence of hepatitis B infection were investigated in patients with associated chronic hepatitis B and delta hepatitis infection and those who had recovered from hepatitis B with antibody seropozitivity after prior contact with hepatitis B. In all groups ( chronic hepatitis B, chronic hepatitis D, chirrosis and recovered hepatitis B) mean CD3, CD4, CD8, CD56 and CD4/CD8 values were found to be normal. No significant differences of these values were shown between the above groups ( P>0,05). İL-ip was found within undetectable levels in all groups. İL-2 receptor, İL-8 and TNF-a levels were found to be significantly higher in the patient group than the recovered group (P0,05). 63