Kronik delta ve b hepatitli hastalarda serum demir indeksleri
Serum iron index in patients with chronic delta and b hepatitis
- Tez No: 452806
- Danışmanlar: PROF. DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diğer viral hepatitlere göre daha şiddetli seyreden kronik delta hepatitli ve kronik hepatit B li hastalarda serum demir indekslerinin değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğine Ocak 2011 ile Ekim 2012 tarihleri arasında başvuran, ilk tanısı konularak ileri tetkikler yapılan ve polikliniklerde daha önce tanısı konulmuş kronik delta hepatit ve kronik hepatit B nedeni ile Gastroenteroloji Polikliniği tarafından takip edilen hastalar dahil edildi. 63'ü erkek, 46'sı kadın toplam 109 hasta çalışmaya alındı. Tedavi almamış veya son 6 aydır tedavi almayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya Kronik Delta Hepatit (n=52) ve HBeAg(+) ve HBeAg(?) Kronik Hepatit B (n=57) olmak üzere iki hasta grubu alındı. Herhangi bir antiviral tedavi alan hastalar ayrıca demir eksikliği anemisi (FEA) tanısı konan ya da demir (Fe) replasman tedavisi alan hastalar ile son dönem karaciğer yetmezliği olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Diğer kronik hepatit nedenleri olan HCV koenfeksiyonu, Wilson hastalığı, hemokromotozis, otoimmun hepatit, alkolik hepatit, toksik hepatit ile hepatosellüler kanseri (HCC) olan ve ciddi sistemik hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmamıştır.Çalışılan parametreler; yaş, cinsiyet, chronic delta hepatitis (n = 52) and HBeAg (+) and HBeAg (-) chronic hepatitis B boy, kilo, BMI, serum demir, demir bağlama kapasitesi, transferin saturasyon indeksi, ferritin, hemolobin, lökosit, platelet, PTZ(INR), ALT, AST, ALP, GGT, total billirubin, albumin, globulin, LDH, HBV DNA, HBsAg, HBeAg, anti-HBe, anti-HBs, anti-HDV total, HDV RNA, AFP ve CRP, ayrıca biyopside HAI ve fibrozis stage. Transferin saturasyon indeksi (Fe/TDBK)x100 formulü ile yüzde olarak hesaplandı. Karaciğer biyopsisi yapılmış olan hastalarda histolojik aktivite indeksi Ishak Modifiye Knodell Skorlama sistemi kullanıldı(72).Çalışmada elde edilen verilerin istatistiki değerlendirilmesinde SPSS (Startistical Package for Social Scienses) for Windows 17 paket programı kullanıldı. İstatistiksel olarak aritmetik ortalama, standart sapma, standart hata, minimum, maksimum değerler gibi belirtici istatistikler hesaplandı. Oran ve yüzdeler belirlendi. Frekans dağılımları oluşturuldu. HBsAg pozitif ve Anti-delta pozitif ölçümlerinin çapraz karşılaştırılmasında Khi-Kare testi uygulandı, ikili karşılaştırılmalarında ise Student-t testi kullanıldı. Pearson korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been aimed to determine the level of serum iron parameters in chronic delta hepatitis patients which is more severe when compared with other viral hepatitis and chronic hepatitis B.Method and Matterial: The patients who applied to Dicle University Faculty of Medicine, Gastroenterology Clinic between January 2011 and October 2012 and whose first diagnosis were made and needed further investigations and the ones who were followed by Gastroenterology Clinic due to chronic delta hepatitis and chronic hepatitis B were included in the study. 63 male, 46 female, a total of 109 patients were enrolled. Patients who had not been treated or who had?t been treated in the last 6 months were included. Two patient groups as chronic delta hepatitis (n = 52) and HBeAg (+) and HBeAg (-) chronic hepatitis B (n = 57) were included in the study. Any patients receiving antiviral treatment of iron deficiency anemia as well (FEA) diagnosed patients or patients receiving iron (Fe) replacement therapy or patients with end-stage liver failure were excluded. Other patients with chronic HCV coinfection hepatitis reasons, Wilson's disease, hemokromotozis, autoimmune hepatitis, alcoholic hepatitis, toxic hepatitis and hepatocellular carcinoma (HCC) and in patients with severe systemic disease were excluded.The parameters studied were: age, gender, height, weight, BMI, serum iron, iron binding capacity, transferrin saturation index, ferritin, hemolobin, leukocytes, platelets, PTZ (INR), ALT, AST, ALP, GGT, total billirubin, albumin, globulin, LDH, HBV DNA, HBsAg, HBeAg, anti-HBe, anti-HBs, anti-HDV total, HDV RNA, AFP and CRP, as well as HAI and fibrosis on biopsy stage. Transferin saturation index (Fe / TIBC) was calculated as (Fe/TDBK)x100 index. Ishak?s modified Knodell histological activity index scoring system was used for the Patients who underwent liver biopsy.In the statistical evaluation of the data obtained in this study (Startistical Package for Social Scienses) for Windows 17 package program was used. Rate and percentages were determined. Frequency distributions were created. Chi-square test was used in cross comparison of the measurements of HBsAg Positive and anti-delta positive, whearas the Student's t test was used in binary comparisons. Pearson correlation analysis was performed.