Nonülser dispepside helicobacter pylori'nin sıklığı ve eradikasyon tedavisine yanıtı
H.pylori freguency and response to eradication therapy in nonulcer dys-pepsia patients
  1. Tez No: 164839
  2. Yazar: MEHMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT GÖRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Nonülser dispepsi etyolojisi net olarak bilinmeyen ve birçok faktörün neden olarak öne sürüldüğü bir hastalıkdır. Hp nonülser dispepsi etyolojisinde ençok suçlanan etyolojik faktörler arasındadır. Gerek normal populasyona göre iki kat fazla olduğunu belirten yayınların olması, gerekse hastaların bir grubunun Hp eradikasyon tedavisine yanıt vermesi, ayrıca yapılan bazı çalışmalarda eradikasyon tedavisi sonrasında yavaşlamış mide boşalma hızının normale dönmüş olması, bu bakterinin nonülser dispepsi hastalığının etyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda nonülser dispepsi hastalığında Hp sıklığım ve nonülser dispepsili hastalardaki Hp sıklığının asemptomatik kişilerdeki, sıklığından fazla olup olmadığım araştırmak ve de Hp tespit edilen hastalarda eradikasyon tedavisine hastalanıl semptomatik cevaplarım araştırmak amaçlandı. Bu çalışmada, 24'ü kadın (%54,5) 20'si erkek (%45,5) olmak üzere 44 nonülser dispepsi hastası yer almıştır. Hastaların yaşı 17-64 arasında değişmekte olup kadınların yaş ortalaması 36,4 ± 13,63; erkeklerin yaş ortalaması 31,85 ± 12,25 ve çalışma hastalarının genelinin yaş ortalaması 34,36 ± 13,08 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan hastalara üst GIS endoskopisi yapılarak Hp varlığının üreaz testi ve histolojik olarak tespiti için biyopsiler alınmıştır. Kontrol grubu olarak 15 kişilik asemptomatik vaka alınmıştır. 15 kişinin 6'sı (%40) bayan, 9'u (%60) erkek idi. Yaş ortalaması 32,06 ± 15,09 olarak hesaplandı. Kontrol grubundaki vakalarada üst GİS endoskopisi yapılarak asemptomatik peptik ülser gibi organik patolojiler ekarte edilmiştir. Nonülser dispepsi tanılı çalışma hastalarının genelinde üreaz testi ile Hp varlığı %56,8 saptanmıştır. Kontrol grubunda ise %20 saptanmıştır. Nonülser dispepsili hastalan ülser benzeri, dismotilite benzeri ve reflü benzeri alt gruplara ayırdığımızda üreaz testi ile Hp pozitifliği sırasıyla %61,9, %50,0 ve %55,5 olarak tespit edilmiştir. Literatürde nonülser dispepsili hastalarda Hp varlığı çeşitli ülkelerde %39-87 oranında tespit edilmiştir (7, 8). Bu rakam asemptomatik kontrollere göre 2 kat yüksektir. Üreaz testi ile Hp pozitifliği saptanan 27 kişiye eradikasyon tedavisi başlanmıştır. İlaçlanm düzenli kullanarak tedavi bitiminden 6 hafta sonra kontrole gelen 1 1 hastaya üre nefes testi uygulanmıştır. Üre nefes testi ile 5 hastada (%45,45) infeksiyonun eradike edildiği gösterildi. Bu 5 hastadan 3 'ünde ilk başvurudaki şikayetler devam etmakteydi. Eradikasyonun sağlanamadığı 6 hastada ilk başvurudaki şikayetleri devam ettiği saptandı. 77Eradikasyon tedavisi 11 vakadan 2'sinde (%18,1) yüz güldürücü sonuca ulaşmıştır. Bir metaanaliz çalışmasında Hp eradikasyonu ile enfekte hastaların sadece küçük bir kısmında (%9'unda) tedaviden kısmi yarar görmüşlerdir. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nonulcer dyspepsia, is a disease that etiology is clear unknown and many factors are suspected. H.pylori is one of the most accused factor in the etiology of nonulcer dyspepsia. Some reports determined that it is two fold frequent when compared to normal population. Symptomatic improvoment was achieved and delayed gastric emptying was normalized by means of H.pylori eradication therapy. All these factors are thought that H.pylori may play a role in the etiology of nonulcer dyspepsia. Our aim is to research frequency of H.pylori in nonulcer dyspepsia patients and whether H.pylori is more frequent in nonulcer dyspepsia patients than asymptomatic patients or not and also to search the symptomatic improvoment in H.pylori positive patients. 24 women (54,5%) and 20 men (45,5%) totally 44 nonulcer dyspepsia patients were included in the study. Patients were between 17 and 64 years. The mean age of women was 36,4 ± 13,63, the mean age of men was 31,85 ± 12,25 and the mean age of whole population was 34,36 ± 13,08. Upper gastrointestinal endoscopy was done to patients urease test and biopsies were applied to establish the presence of H.pylori. 15 asymptomatic individual were included as a control group. 6 were women (40%) and 9 were men (60%). The mean age was 32,06 ± 15,09. Upper gastrointestinal system endoscopy was done and no organic pathology was established. Helicobacter pylori positivity was 56,8% according to urease test in nonulcer dyspepsia patients. İt was 20% in control group. When we classify nonulcer dyspepsia patients to subgroups like ulcer like, dysmotility like and reflu like, H.pylori positivity was respectively 61,9%, 50% and 55,5%. The frequency of H.pylori in nonulcer dyspepsia patients was between 39% and 87% in the literature of various countries. It is two fold frequent when compared to asymptomatic control group. Eradication therapy was applied to 27 H.pylori positive patients which the positivity was established by means of the urease test. Urea breath test was applied to 1 1 patients 6 weeks after the end of therapy. It is established that infection was eradicated in 5 patients (45,5%). Complaints were also going on in 6 patients that eradication was not achieved. Successful results were achieved in 2 of 11 (18,1%) patients by means of eradication therapy. According to the results of a metaanalysis study, 9% of H.pylori infected patient gained a little benefit from H.pylori eradication therapy. 79