Umbilikal herni operasyonlarında genel anestezi mi yoksa ketofol sedasyonu ile spinal anestezi mi uygulanmalıdır?
Should general anesthesia or spinal anesthesia with ketofol sedation be applied in umbilical hernia operations?
  1. Tez No: 890893
  2. Yazar: NARGIZ MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızda umblikal herni operasyonu geçirecek hastalarda genel anestezi ile ketofol (ketamin-propofol kombinasyonu) sedasyonu altında spinal anestezinin intraoperatif ve postoperatif hemodinami, komplikasyon , maliyet açısından karşılaştırmasını yaparak en uygun anestezi yönetimini bulmayı amaçladık. Materyal metod: Elektif şartlarda umblikal herni cerrahisi geçirecek 18 yaş ile 65 yaş arası ASA I-II toplam 50 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon programı ile 2 gruba ayrıldı. Genel anestezi gurubunda intraoperatif komplikasyonlar nedeniyle (n=2) ve cerrahi değişiklikler nedeniyle (n=1) olmak üzere toplam 3 hasta; spinal anestezi grubunda cerrahi değişiklikler nedeniyle (n=2) ve hastanın ağrı duyması sebebiyle (n=1) olmak üzere toplam 3 hasta çalışma dışı bırakıldı. Spinal anestezi uygulanan hastalar Grup 1 (n=22); genel anestezi uygulanan hastalar Grup 2(n=22) olarak adlandırıldı. Her iki gruba premedikasyon olarak 0,03mg/kg midazolam uygulandı. Spinal anestezi grubunda (Grup 1) her hastaya 15 mg heavy-bupivakain ile spinal anestezi uygulandıktan sonra ketofol ile sedasyon sağlandı . Genel anestezi grubunda (Grup 2) tüm hastalara rutin anestezi indüksiyonu sonrası intraoperative dönemde sevoflurane (Sevorane) inhalasyonu , BİS( VİSTA covidien,USA) de 40-60 olacak şekilde anestezi uygulandı. Her iki gruba da belirli aralıklarla KAH, SAB, DAB, OAB, postop Aldrete skoru ve ameliyat süresi not edildi. Postoperatif dönemde numerik ağrı skoru (NRS) kullanıldı. Postoperatif Aldrete skoru 9 puana ulaştığında hastalar servise transfer edildi. Sonuç: Gruplar arasında; cinsiyet, yaş, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru, ameliyat süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Postoperatif Aldrete ortalama değeri Grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu görüldü. Maliyet Grup 1'de Grup 2'ye göre anlamlı olarak daha düşük olarak tespit edildi. Hastanede yatış açısından gruplar arasında fark yoktu. Postoperatif bulantı- kusma açısından da fark bulunmadı. Gruplar arasında NRS ağrı skoru açısından fark yoktu. Umblikal herni vakalarında spinal anestezinin maliyet açısından avantajlı olduğu için uygun vakalarda ilk tercih olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Introductıon: In our study, we aimed to find the most appropriate anaesthesia management by comparing general anaesthesia and spinal anaesthesia under ketofol (ketamine-propofol combination) sedation in terms of intraoperative and postoperative haemodynamics, complications and cost in patients undergoing umbilical hernia operation. Materıals and Methods: Fifty patients who were between 18-65 years old, ASA 1-2 that would undergo umblical hernia repair operations were include. The patients were divided into 2 groups with a computer-assisted randomization program. In the general anesthesia group, a total of 3 patients were exluded due to intraoperative complications (n=2), and surgical changes (n=1). A total of 3 patients were excluded from the study in the spinal anesthesia group; due to intraoperative complications (n=2) and surgical changes (n=1). The patients who underwent spinal anesthesia were named Group 1(n=22) and the patients who underwent general anesthesia were named Group 2 (n=22). Both groups were premedicated with 0.03 mg/kg midazolam. In the spinal anaesthesia group (Group 1), each patient was sedated with ketofol after administration of spinal anesthesia with 15 mg heavy-bupivacaine. In the general anaesthesia group (Group 2), all patients were anaesthetised with sevoflurane (Sevorane) inhalation and BIS (VISTA covidien, USA) of 40-60 in the intraoperative period after routine anaesthesia induction. In both groups were recorded at regular intervals Pulse rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, postoperative Aldrete score and operative time. Numeric pain score (NRS) was used in the postoperative period. Patients were transferred to the service when the postoperative Aldrete score reached 9 points. Conclusion: There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, age, American Society of Anaesthesiologists (ASA) score and operative time. Postoperative Aldrete mean value was statistically significantly lower in Spinal group. Cost was found to be significantly lower in Group 1 than in Group 2. There was no difference between the groups in terms of hospitalisation. There was no difference in postoperative nausea and vomiting. There was no difference in NRS pain score between the groups. Spinal anaesthesia in cases of umbilical hernia is very advantageous in terms of cost and can be considered as the first choice in appropriate cases.