Ülseratif kolitli hastalarda plazma sitokin düzeyleri
The plasma levels of cytokines in ulcerative colitis
- Tez No: 164849
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Ülkemizde bir sağlık sorunu olmaya devam eden ülseratif kolit hastalığı, rektumdan itibaren proksimale doğru değişik uzunluklarda ama arada sağlam kısmı bırakmaksızın kolon mukozasını tutan, remisyon ve alevlenmelerle seyreden bir kronik inflamatuvar barsak hastalığıdır. Hastalık aslmda sindirim kanalına özgü değil, birçok barsak dışı tutulumlan ile sistemik hastalıktır. Hastalığın nedeni, etyopatogenezi ve kronik seyirini belirleyen faktörler tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın inflamasyon patogenezinde immünolojik mekanizmalar rol oynar ve hem humoral hem de selüler mekanizmalar devreye girmektedirler. Bu immun hücrelerin aktivasyonu aşırı miktarda sitokin ve inflamatuvar mediyatör salınımma yol açar ki, bu doku hasarına aracılık eder ve daha fazla inflamasyona yol açar. Biz bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye polikliniklerine başvuran, yapılan tetkiklerle ülseratif kolit hastalığı tanısı konulan ve yaşlan 17-68 arasında değişen 20 hasta ve yaşlan 20-45 arasında değişen 20 kişilik kontrol grubunu aldık. Hasta grubunun yaş ortalaması 36,2 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 27,2 olarak hesaplandı. Yaptığımız çalışmada hasta ve kontrol grubu arasında IL-2Rsp, JL-6, JL-S ve İL- 10 düzeylerini farklı bulduk. TNF-alfa ve IL-lbeta düzeylerini ise farklı bulamadık. Sonuç olarak, yaptığımız çalışmada da görüldüğü gibi, IL-2Rsp, IL-6, IL-8 ve İL- 10 düzeylerinin hasta ve kontrol grubu arasında farklı bulunması, ülseratif kolitin patogenezinde sitokinlerin önemli rol oynadığının göstergesidir. Bu çalışmada sözü edilen sitokinlerin ülseratif kolitin tam, tedavi, takip ve prognoz tayininde faydalı parametreler olabileceğini düşünmekteyiz. Konunun aydınlatılması için randomize ve büyük serili çalışmalara ihtiyaç vardır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ulcerative colitis which is still being public health problem can involve colon mucosa from rectum to proximale colon without intact mucosa and it is a chronic inflammatory intestinal disease that has remissions and exacerbations. Disease doesn't only involve digestive system but also affects extraintestinal systems. The cause, ethiopathogenesis and factors that determine the chronic progress of disorder is not known, immunologic mechanisms plays role in inflammation pathogenesis of disease and 60th humoral and cellular mechanism involved. Activation of immune cells causes excessive amount of cytokines and inflammatuar mediators, this leads to tissue damage and severe inflammation. 20 ulcerative colitis patients age between 17-68 that attempt to Dicle Ünivercity Medical Faculty internal Medicine polyclinics and 20 control patients age between 20-45 were involved in the study. Mean age of ulcerative colitis group was 36,2 and mean age of control group was 27,2. We established that EL-2Rsp, IL-6, IL-8 and IL-10 levels of patient and control group were dissimilar. TNF-alfa and IL-1 beta levels were similar. As a result IL-2Rsp, IL-6, IL-8 and IL-10 plays an important role on pathogenesis of ulcerative colitis. We consider that these cytokines are beneficial parametes on diagnosis, treatment and prognosis of ulcerative colitis randomise and widespread studies are required to illuminate object. 41