Mekanik Ventilatör Desteği Alan Yoğun Bakım Hastalarına Uygulanan Sedasyonun Optik Sinir Kılıf Çapı Ölçümü ile Değerlendirilen İntrakranial Basınç Üzerine Etkisi
The Effect of Sedation Applied to Intensive Care Patients Receiving Mechanical Ventilator Support on Intracranial Pressure Assessed by Optic Nerve Sheath Diameter Measurement
- Tez No: 856714
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARABIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) de takip edilen hastaların önemli bir kısmını solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilatör (MV) tedavisi alan hastalar oluşturmaktadır. MV'nin olumsuz önemli etkilerinden biri de kafa içi basınç artışına sebep olmasıdır. Kafa içi basınç (KİB) ölçümü için ventriküler drenaj veya parankimal prob yöntemleri altın standart olmakla birlikte, bu invaziv teknikler hemoraji ve enfeksiyon gibi önemli riskler taşımaktadır. Günümüzde KİB takibi için, intrakranial basınç artışı ile paralellik gösterdiği bilinen ve invaziv olmayan bir yöntem olan ultrasonografi ile Optik Sinir Kılıf Çapı (OSKÇ) ölçümü tercih edilmektedir. Bu çalışmada amacımız, YBÜ de MV desteği altındaki sedatize hastalarda ultrasonografi ile OSKÇ ölçümü yapılarak, sedasyonun intrakranial basınç üzerindeki etkisini değerlendirmek ve günlük sedasyona ara verildiğinde yapılan ölçümler ile karşılaştırmaktır. Çalışmamız Anesteziyoloji YBÜ'de MV'de takip edilen 40 hasta üzerinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya MV desteği altındaki deksmedetomidin infüzyonu ile sedatize edilen 18 yaş üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik bilgileri, komorbiditeleri, vital bulguları, Glaskow koma (GKS) ve Full Outline of UnResponsiveness (FOUR) Skalaları, Bispektral İndeks Ölçümü (BİS), rutin çalışılan kan gazı analizleri kaydedildi. Sedasyon verilmesi uygun görülen hastalara deksmedetomidin infüzyonu başladıktan 120 dakika sonra ve günlük sedasyon kesildikten 120 dakika sonra yatakbaşı uygulanan USG ile her iki gözün OSKÇ ye transvers ve sagittal olmakla ikişer ölçüm yapılarak ortalaması alındı ve kaydedildi. Bu ölçümler ardışık üç gün tekrarlanarak, ortalamaları istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of patients followed up in the Intensive Care Unit (ICU) are patients receiving mechanical ventilator (MV) treatment for respiratory failure. One of the important adverse effects of MV is increased intracranial pressure. Although ventricular drainage or parenchymal probe methods are the gold standard for intracranial pressure (ICP) measurement, these invasive techniques carry significant risks such as hemorrhage and infection. Currently, Optic Nerve Sheath Diameter (ONSD) measurement with ultrasonography, which is a non-invasive method known to correlate with increased intracranial pressure, is preferred for IOP monitoring. In this study, we aimed to evaluate the effect of sedation on intracranial pressure in sedated patients under MV support in the ICU by ultrasonography and to compare it with the measurements made when daily sedation was interrupted. Our study was carried out prospectively on 40 patients who were followed up in MV in Anesthesiology ICU. Patients over 18 years of age who were sedated with dexmedetomidine infusion under MV support were included in the study. Demographic information such as age, gender, comorbidities, vital signs, Glasgow coma (GCS) and Full Outline of UnResponsiveness (FOUR) Scales, Bispectral Index Measurement (BIS) and routine blood gas analysis were recorded. In patients for whom sedation was deemed appropriate, two measurements were made transversely and sagittal to the ONSD of both eyes with bedside USG 120 minutes after dexmedetomidine infusion was started and 120 minutes after daily sedation was discontinued, and the average was taken and recorded. These measurements were repeated on three consecutive days and the averages were evaluated statistically.