Konya'da değişik yaş gruplarında difteri ve boğmaca antikorlarının Elisa yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 164858
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Aşılama içinde bulunduğumuz son yüzyıl içinde en önemli halk sağlığı problemidir. Çocuk ölümlerinin önemli bir kısmı, aşı ile önlenebilir enfeksiyon hastalıkları nedeniyle oluşur. C.diphtheriae ve B.pertussis epidemiler oluşturabilir. Koruyucu olmayan antikor düzeylerinde bu etkenler ölümcül hastalıklara yol açar. Bu tür salgınlarda aşılama hayat kurtarıcıdır. Çalışma popülasyonu; Konya bölgesindeki yaşlan 1-40 arasında değişen sağlıklı toplam 184 kişiyi içermekteydi. Serum örnekleri Ağustos 2003-Ekim 2004 tarihleri arasında toplandı. C.diphtheriae ve B.pertussis için yapılan seroljik ölçüm standardize edilmiş ELISA ile yapıldı; sonuçlar IU/mlt olarak değerlendirildi. Çocuk ve erişkin yaş gruplarının her ikisinde de, serumda C.diphtheriae' ye karşı koruyucu antikor seviyeleri mevcuttu. Hemen rapel ihtiyacı 3-4 yaş grubunda kızlarda daha yüksekti. Diğer yaş gruplarında cinsiyet ve yerleşim yerleri açısından farklılık yoktu. B.pertussis seroprevalansı için cinsiyet ve yerleşim yerleri açısından belirgin bir farklılık yoktu. Yaş arttıkça B.pertussis seropozitivitesi de artmaktaydı. Bu durumun Bordetella enfeksiyonunun ileri yaşlarda geçirilmesine bağlı olduğu düşünüldü. -49-
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The vaccination is most important problem of public healt in last century. Infant death is caused by infection diseases which is prevented with an effective immunization programme. C.diphtheriae and B. pertussis may cuse epidemic disease. These infectious agents cuse fatal disease in the case of unprotective antibody level. Immunization is life saving in these disease outbreak. The study population consisted of 184 healthy subjects aged from 1 to 40 years from Konya region. Serum samples were collected between August 2003 and October 2004. Serological assay for C.diphtheriae and B. pertussis were performed with a standardized ELISA; results were expressed in IU/ml. In both pediatric and adult age groups, serum antibody levels were seroprotective for C.diphtheriae. Necessity of rapid booster in age group of 3 and 4 was higher in female sex. At the other age groups; no other difference was found in sex and region. No significant difference between serprevalance in B.pertussis in region and sex was found. Seropositivity for B.pertussis was increased by increasing age. It was concluded that this situation was related with Bordetella infections in old age. -SO-