Onikomikoz tedavisinde dönüşümlü itrakonazol-terbinafinin etkinliği
- Tez No: 164859
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde onikomikoz tedavisinde yaygın olarak kullanılan itrakonazol (İTR) ve terbinafin (TER) etkili ve emniyetli ilaçlardır. Ancak halen bu ilaçlarla da küçüksenmeyecek oranlarda tedavide başarısızlık ve rekürrensler görülebilmektedir. Bu nedenle, yeni ilaç arayışlarının yanı sıra, çeşitli kombinasyon tedavileri önerilmekte ve bu yolla etkinliğin artırılması hedeflenmektedir. Buradan yola çıkarak; İTR ve TER'nin dönüşümlü kullanımının onikomikoz tedavisindeki etkinliğini, uzun dönem izlemde rekürrens oranlarını değerlendirmeyi amaçladık. Prospektif ve açık olarak düzenlenen çalışmaya, 18-70 yaş arası dermatofitik onikomikozu olan toplam 62 hasta alındı. Hastalar 3 kez ardışık ve dönüşümlü olarak“1 hafta pulse İTR (400 mg/gün) ve 4 hafta TER (250 mg/gün)”tedavisini toplam 15 hafta boyunca kullandı. Tedavi etkinliği tedavi sonrası 12. ayda değerlendirildi. Yan etki nedeniyle 2 hasta çalışmayı bıraktı. Toplam 55 hasta 15 haftalık tedaviyi ve tedavi sonrası 1 2 aylık kontrol dönemini tamamlayarak istatistiksel değerlendirmeye alındı. Tedavi sonrası 12. ay kontrolünde hastaların %93'ünde (n=51 ) başarılı yanıt (mikolojik düzelme ve >%90 klinik düzelmenin birlikte olması) sağlandı. Tedavi sonrası 6. ay kontrolünde 3 (%5) hastada nüks, tedavi sonrası 12. ay kontrolünde 1 (%2) hastada reinfeksiyon saptandı. Tedavi sonrası 12 aydan uzun süre (13-24 ay) izlenebilen hastalarda, tedavi sonrası 12. ayda elde edilen başarı devam etti. Çalışmaya katılan hastaların, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 12. ay kontrolünde onikomikoza özgü yaşam kalite endeksleri değerlendirildi. Bu değerlendirmeye göre tedavi öncesi skoru %98 oranında düzeldi. Onikomikoz tedavisinde, dönüşümlü İTR-TER kullanımı yüksek oranda başarılı bulundu. Uzun dönemde rekürrens oranlarının, bu iki ilacın mevcut kapsamlı çalışmalardaki tek başlarına kullanımları sonucu bildirilen rekürrens oranları ile karşılaştırıldığında oldukça düşük olduğu gözlendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Onikomikoz, İTR, TER, rekürrens, yaşam kalitesi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Itraconazole (ITR) and terbinafine (TER) are widely used in the treatment of onychomycosis. They have been considered as effective and safe medications. However, there are still high rates of treatment failures and recurrences with their use. Therefore their combined use is being investigated for better therapeutic response. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of the sequential treatment with ITR and TER in onychomycosis and also to find out recurrence rates. A total of 62 patients aged 1 8 to 70 years with a dermathophytic onychomycosis were recruited in a prospective open study. Patients received 3 times of sequential treatment as“1 week of pulse ITR (400 mg/day) and 4 weeks of TER (250 mg/day)”for 15 weeks. The treatment efficacy was evaluated at the 12th month after discontinuation of treatment. Two patients were withdrawn from the study due to the side effects. A total of 55 patients who completed the treatment and 12 month post-treatment follow up period, were statistically evaluated. Successful response (mycological cure and more than 90% clinical resolution) was achieved in 93% (n=51 ) of these patients at the 12th month of post-treatment period. Relapse was observed in 3 (5 %) patients at the 6th month and reinfection was observed in 1 (2%) patient at the 12th month of post-treatment period. The treatment success continued in the patients who completed the follow-up period of 13-24 months. The onychomycosis specific quality of life index of patients was evaluated before treatment and at the 1 2th month of post-treatment period. The quality of life scores of the patients improved by 98% compared to the basal. The sequential ITR-TER modality was found to be highly successful in the treatment of onychomycosis. The recurrence rates in long-term were rather low when compared with the recurrence rates of each drug reported in the recent meta-analysis studies. KEYWORDS: Onychomycosis, ITR, TER, recurrence, quality of life.