Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında atopi sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 164861
  2. Yazar: İZLEM GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİN NADİR BAHÇECİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
11 ÖZET Th1 ve Th2 arasındaki denge birçok enflamatuvar hastalıkta önemli rol oynar. Ailevi Akdeniz ateşi (AAA), tekrarlayan ve kendiliğinden günler içinde düzelebilen, ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklem bulguları ve erizipel benzeri eritem ile karakterize otozomal resesif kalıtım gösteren, otoenflamatuvar bir hastalıktır. Ailevi Akdeniz ateşinin de içinde bulunduğu birçok otoimmun, romatolojik ve enflamatuvar hastalıkta Th1 tip immun yanıt başlandır. Astım, allerjik rinit, atopik dermatit gibi allerjik hastalıklar genetik ve çevresel faktörlerin birbiriyle etkileşimi sonucu ortaya çıkar ve Th2 baskın immun cevap sonucu oluşur. Çalışmamızda Thl baskın immun yanıta sahip olduğu gösterilen AAA'nın, Th2 baskın immun yanıta sahip allerjik hastalıklar ve atopinin sıklığı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza ortalama yaşlan 1 1,5±4,6 yıl olan 23 hasta (11 kız, 12 erkek) dahil edildi. AAA semptomları başlama yaşı 1 ile 13 arasında değişen hastaların ortalama hastalık süresi 7,42±4,7 yıl olarak belirlendi. Allerjik hastalıklarının tanısında kullanılan testlerden deri prik testi, basit solunum fonksiyon testi ve bronkodilatatörlü solunum fonksiyon testi uygulandı. AAA hastalarının ve birinci derece akrabalarının astım, allerjik rinit ve atopik dermatit gibi allerjik hastalık durumunu ISAAC çalışması faz II soru formu ile değerlendirildi. Ebeveyinlere, kendilerinde ve çocuklarında doktor tandı astım, saman nezlesi ve egzema varlığı, herhangi bir zamanda“ever wheezing”veya son 12 ayda“current wheezing”hışıltılı solunum varlığı soruldu. AAA çalışma grubunda doktor tanılı astım, allerjik rinit, egzema sıklığı sırasıyla %17.4, %13 ve %4.3 olarak bulunmuştur. Hastalarda“ever wheezing”ve“current wheezing”oranlan %26.1 ve %13 olarak saptanmıştır. Deri prik testi ile 2 hastada ev tozu akarlarına (Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides pteronyssinus) karşı pozitif değer (%8.7) saptandı. Allerjik hastalık aile hikayesi ve ebeveynde astım, allerjik rinit, egzema sıklığı sırasıyla %30.4, %30.4, %17.4, %4.3 olarak saptandı Sonuç olarak, daha önce yapılmış çalışmalarla beraber değerlendirildiğinde AAA'da atopi sıklığı toplum bazlı çalışmalardakinden daha azdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The balance between Thl and Th2 cells seems to be importance in many inflamatuary disease. Familial mediaterrean fever is a recurrent, spontaneously resolved, autosomal recessesively inherited, autoinflamatuary disease which is charactherised by fever, abdominal pain, chest pain, articular involvement and erisipel like erythema. The disease is characterised by dominance of Thl type immune response. On the other hand T2 dominant immune response is seen in allergic diseases like asthma, allergic rhinitis, atopic dermatitis which are an interaction of genetic and environmental factors. The aim of this study is to determine the effect of FMF on frequency of allergic diseases and atopy. The study group included 23 patients (1 1 girls, 12 boys) with a mean age of 1 1,5±4,6 year. The mean duration of disease was 7,42±4,7. Skin prick test, basic respiratory function tests, and function test with bronchodilator were used to diagnose allergic diseases. ISAAC study phase II questionnaire was used to detect allergic diseases in first degree consangineous family members. The frequency of physician diagnosed asthma, allergic rhinitis and eczema were 17,4%, 13% and %4,3 respectively. The frequency of ever wheezing and current wheezing were 26,1% and 13% respectively. The skin prick tests were positive in 2 patients to Dermatophagoides farinae, Dermatophagoid.es pteronyssinus (8,7%). The family history of allergic disease, asthma, allergic rhinitis and eczema in parents were 30,4%, 30,4%, 17,4% and 4,3 % respectively. hi conclusion, the frequency of atopy in FMF was lower when compared to population base study group.