İnce barsak hastalıklarının tanısında enteroklizis ve kapsül endoskopi bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 164860
  2. Yazar: KEMAL EREŞOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ERZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmamızın amacı ince barsak hastalıklarının tanısında enteroklizis ve kapsül endoskopi bulgularının karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamıza ince barsak şikayeti olan 7 erkek ve 8' kadın toplam 15 olgu dahil edildi. Hastalardan 11' gizli gastrointestinal kanama, 3' karın ağrısı ve 1 hastada kronik ishal şikayeti vardı. Enteroklizis incelemesi GE, Prestilix 1600 floroskopi cihazı kullanılarak yapılmıştır. Kapsül endoskopik incelemeler ( M2A Capsule, Given imaging, Yoqneam, Israel ) cihazı kullanılarak gerçekleştirilecektir. BULGULAR: Yapılan enteroklizis incelemede 11 hasta normal bulunmuştur. 1 hasta da jejenal ve ileal anslarda çok sayıda polipoid lezyon saptanmıştır. 1 hasta da jejenal anslarda ayrışma ve pili kalınlaşması saptanmıştır. 1 hastada ileal anslarda şüpheli polipoid lezyon saptandı. Kapsül endoskopi ile incelenen hastaların 6'sında anjiyodisplazi bulundu. 1 hastada jejenal ve ileal anslarda çok sayıda ortalama 1 cm boyutlarında venöz anjiyomlar bulundu. 1 hasta da terminal ileumda ödematös yüzeyel ülserler görüldü. 1 hasta da jejenal mukozada hiperemi saptandı. Hastalardan 5'i normal bulundu. SONUÇ: Kapsül endoskopi ince barsak hastalıklarının değerlendirilmesinde özellikle gizli gastrointestinal kanamalarda enteroklize göre daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. THE SUMMARY MATERIALS AND METHODS: To our study there are 15 instances having added for whom is 7 male and 8 woman. 11 of them who complain from an undiagnoized gastrointestinal bleeding and 3 of them from abdominal pain and 1 of them from cronical diarea. The analysis of Enterocylsis was made using by the GE, Prestilix 1600 floroscopy device. And the examinatons having made by the device of (MA2 Capsule, Given imaging, Yoqneam. Israel) FINDINGS: The examination of enteroklysis; there are 11 patients received as normal. In one patient there are several polypal lesions in the anses of jejunals and ileums received. In another patient there is a seperation of jeujenal anses and a thickness of mucosal folds. In another patient a suspected polyopid lesion has received in. The %6 of the patients who are underexamined by the capsule endoscopy have been detected an angiodysplasia. In one patient was detected multiple in the anses of jeujenal and ileum. In one patient; at the terminal ileum, there are edematous superficial uslers detected. In one patient there are hyperemies detected in jeujenal mucosa. 5 patients are detected as normal. RESULT: Capsule endescopy is to be much superior to small bowel enteroclysis for the evaluation of small bowel disease, especially obscure gastrointestinal bleeding. 42