Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda postural denge ve dört haftalık aerobik egzersiz programının postural dengeye etkisi
Postural balance in postmenopausal women with asteoporosis and the effect of 4-week duration of aerobic exercise programme on postural balance
  1. Tez No: 164901
  2. Yazar: ZAFER GÜNENDİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
68 ÖZET Bu çalışma postmenopozal osteoporozlu kadınlarda postural dengeyi incelemek ve 4 haftalık submaksimal aerobik egzersiz programının postural denge üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Toplam 82 kadın (29 premenopozal, 28 postmenopozal osteoporozu olan, 25 postmenopozal osteoporozu olmayan) çalışmaya alındı. Denge fonksiyonlarını değerlendirmede zamanlı ayağa kalkma ve yürüme testi, dört kare adım testi, Berg denge skalası ve Kinestetik beceri eğitim cihazında ölçülen statik denge indeksi kullanıldı. Premenopozal, postmenopozal osteopozu olan ve postmenopozal osteoporozu olmayan kadınlar arasında denge skorlarında anlamlı fark saptanmadı. Denge skorlarının yaş ve bilişsel durumla korele olduğu gözlendi. Postmenopozal osteoporozlu kadınlara 4 hafta süreyle uygulanan aerobik egzersiz programının denge fonksiyonlarında anlamlı bir şekilde düzelmeye yol açtığı bulundu. Çalışmada kullanılan denge testlerinin düşenler ile düşmeyenleri ayırt edebilme yeteneklerinin incelenmesi için çalışma grubu son bir yıl içinde düşme öyküsü olanlar ve olmayanlar olarak ikiye bölündü. Düşme öyküsü olan kadınlarda dinamik ve fonksiyonel denge testlerinin düşmeyenlere göre bozuk olduğu görüldü. Bu testler içinde zamanlı ayağa kalkma ve yürüme testinin düşmeleri belirlemede önemli olduğu saptandı. Kinestetik Beceri Eğitim cihazında ölçülen statik denge indeksinin en fazla Berg denge skoruyla olmak üzere tüm denge testleriyle korele olduğu gözlendi. Sonuç olarak bu çalışmada menopozun ve osteoporozun denge fonksiyonlarını etkilemediği, düzenli egzersizin ise denge fonksiyonunu arttırdığı ve böylelikle düşme riskini azaltabileceği bulundu. Ayrıca statik denge değerlendirmesinde Kinestetik Beceri Eğitim cihazının iyi bir yöntem olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY This study was designed to investigate postural balance in postmenopausal women and to assess the effect of submaximal aerobic exercise training programme of four weeks on postural balance. Eighty-two women (29 premenopausal women, 28 postmenopausal women with osteoporosis, 25 postmenopausal women without osteoporosis) were included in the study. Timed up and go test, four square step test, Berg balance scale and static balance index on Kinesthetic ability trainer were used for assessing static and dynamic balance function. There was no significant difference between balance scores in premenopausal women, postmenopausal women with osteoporosis and postmenopausal women without osteoporosis. Balance scores were correlated with age and cognitive status. Four-week aerobic exercise programme was found to improve balance function significantly in postmenopausal women with osteoporosis. Study group was divided into two groups according to the history of presence of at least one fall in the previous year. Women who had a history of fall had worse dynamic and functional balance scores than women who had not fallen. Among all of the balance tests used, Timed up and go test was found as the most useful test for predicting falls. Static balance index on Kinesthetic Ability Trainer was correlated with all clinical balance tests, the strongest correlation was with the Berg balance scale. The results of this study show that menopause and osteoporosis had no effect on balance function and regular exercise improved balance function and may decrease the risk of falling. Kinesthetic Ability Trainer, if available, could be a useful tool for assessing static balance function.