Deneysel omurilik yaralanmasında melatonin ve melatonin reseptörlerinin kaspaz-3 ve myeloperoksidaz aktivitesi ile klinik bulgular üzerine etkileri
Effect of melatonin and melatonin receptors on caspase-3, myeloperoxidase and clinical findings in experimental spinal cord injury
  1. Tez No: 164908
  2. Yazar: ERKAN KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK PALAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kaptanoğlu, A, Deneysel omurilik yaralanmasında melatonin ve melatonin reseptörlerinin kaspaz-3 ve myeloperoksidaz aktivitesi ile klinik bulgular üzerine etkileri, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İleri Nörolojik Bilimler Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2005 Bu çalışmada amaç melatoninin omurilik yaralanmasında apopitoz (kaspaz-3 aktivitesi) ve nötrofil infiltrasyonu (myeloperoksidaz aktivitesi) üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada omurilik yaralanması sonrası nöral korumada melatonin reseptörlerinin etkisi olup olmadığını göstermek amacıyla bir melatonin reseptör blokeri olan Luzindol kullanılmıştır. Gruplar, kontrol (omurilik yaralanması - ), travma, metilprednizolon tedavi (30mg/kg), melatonin tedavi (10mg/kg), melatonin ve luzindole tedavi (10mg/kg ve 5 mg/kg, sırasıyla) ve melatonin çözücüsü verilen hayvanlardan oluşturuldu. Doku örnekleri 24. saatte klinik değerlendirmeyi takiben alındı. Omurilik yaralanması yaralanma bölgesinde caspaz-3 ve MPO aktivitesini arttırmış, klinik bulguları kötüleştirmiştir. Yaralanmadan sonra, Melatonin MPO aktivitesini düşürmüş, ancak kaspaz-3 yolu üzerinden çalışan hücre ölümünü engelleyememiştir. Bu sonuçlar melatoninin omurilik yaralanmasındaki koruyucu etkisinin antiapopitotik etkiden değil, lökosit infiltrasyonunu engellemesinden ileri geldiğini göstermektedir. Melatoninin MPO aktivitesi üzerine etkisinin bir kısmı melatonin reseptörleri aracılığı ile olmaktadır. Melatonin ile birlikte Luzindol kullanıldığında apopitoz travma grubuna göre önlenmiştir. Melatonin reseptörlerinin bloke edilmesi ile antiapopitotik etki elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Apopitoz, melatonin, nöral koruma, omurilik, yaralanma
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kaptanoğlu, A, Effect of melatonin and melatonin receptors on caspase-3 and myeloperoxidase activity with clinical findings after experimental spinal cord injury, Hacettepe University, Health Sciences Institute, PhD Thesis in Advanced Neurological Sciences Program, Ankara, 2005 The aim of this study is to demonstrate the effect of melatonin on apoptosis (caspase-3 activity) and neutrophyl infiltration (myeloperoxidase activity) after spinal cord injury. In order to show whether melatonin receptors affects the neuroprotective action of melatonin on spinal cord after injury, Luzindole, a melatonin receptor blocker, has been used. The groups were control (no trauma), trauma, treatment with methylprednisolone (30mg/kg), melatonin (10mg/kg), melatonin and luzindole (10mg/kg and 5 mg/kg, respectively) and vehicle. Tissue samples were obtained 24 hours after clinical evaluation. Trauma itself has increased the caspase-3 and myeloperoxidase levels at the injury site. Although melatonin prevents an increase in myeloperoxidase activity after spinal cord injury, it does not prevent caspase-3 mediated cell death in the rat spinal cord after injury. This results indicate that one of the neuroprotective mechanisms of melatonin after spinal cord injury include prevention of neutrophyl infiltration but not the antiapoptotic effect of the melatonin. The effect of melatonin on MPO activity seems to be partly due to melatonin receptors. When melatonin was used with luzindole, apopitosis was prevented comparing to trauma. Antiapoptotic effect was obtained with the blockage of melatonin receptors. Key Words : Apoptosis, melatonin, neuroprotection, spinal cord, injury