Deneysel ülseratif kolit modelinde bağırsak geçirgenliği üzerine tıbbi nane yağı ve probiyotik kullanımının araştırılması
Investigation of the use of medical mint oil and probiotic on intestinal permeability in the experimental model of ulcerative colitis
  1. Tez No: 817322
  2. Yazar: ADİLE ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan, sindirime yardımcı olan ve inflamasyonu azaltan mikroorganizmalardır. Probiyotikler, yeterli miktarlarda uygulandığında, konakçıya bir sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler gıdalar, diyet takviyeleri veya ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli ürünlere dahil edilebilir. Çoğu probiyotik takviyesinin bağırsağa yerleşemediğine ve yerleşik topluluk üzerinde bir etki gösteremediğine dair endişeler var. Probiyotikler bağırsak mikrobiyotasından bağımsız olarak sağlığı etkileyebilir. Probiyotik takviyenin terapötik etkisi, çok çeşitli hastalıklarda araştırılmıştır. Probiyotik etkenler, bağırsak mikrobiyal homeostazisinin düzenlenmesi, patojen etkenlerin mukozayı kolonize ve enfekte etme yeteneğinin engellenmesi, lokal ve sistemik immun yanıtların modülasyonu, gastrointestinal bariyer fonksiyonunun stabilizasyonu, emilim ve beslenmeyi destekleyen enzimatik aktivitenin indüksiyonunu sağlayarak konakçıya fayda sağlarlar. İnsanlar, tıbbi nane yağını her türlü iyileştirici amaçla antik çağlardan beri kullanıyorlar. Hem yapraklarını hem de esansiyel yağını içeceklerde, özlerde ve soğuk algınlığı, baş ağrısı veya sindirim sorunları gibi şartlara destekleyici olarak hizmet veren merhemlerde kullanıyor. Araştırmacılar, bu maddenin antispazmodik aktivitesi olduğunu öne sürüyorlar. Başka bir deyişle nanenin aktif bileşiklerinden biri olan mentol bağırsaktaki düz adalesi yatıştırıyor. Böylelikle karındaki şişkinliği, ağrıyı, bitirmemiş boşaltım hissini, kabızlığı ve ishali azaltmaya yardımcı oluyor. Bu çalışmada; Tıbbi Nane yağı ve probiyotik olarak kullanılan Saccharomyces boulardii'nin geçirgen barsak fizyopatolojisindeki rolü araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Probiotics are microorganisms naturally found in the digestive tract that aid digestion and reduce inflammation. Probiotics are live microorganisms that, when administered in adequate amounts, confer a health benefit on the host. Probiotics can be incorporated into a variety of products, including foods, dietary supplements, or medications. There are concerns that most probiotic supplements fail to settle in the gut and exert an effect on the resident community. Probiotics can affect health independently of the gut microbiota. The therapeutic effect of probiotic supplementation has been investigated in a wide variety of diseases. Probiotic agents benefit the host by regulating intestinal microbial homeostasis, inhibiting the ability of pathogenic agents to colonize and infect the mucosa, modulation of local and systemic immune responses, stabilization of gastrointestinal barrier function, induction of enzymatic activity that supports absorption and nutrition. People have been using medicinal peppermint oil for all kinds of healing purposes since ancient times. He uses both the leaves and the essential oil in drinks, extracts, and ointments that serve as a support for conditions such as colds, headaches, or digestive issues. Researchers suggest that this substance has antispasmodic activity. In other words, menthol, one of the active compounds of mint, soothes the smooth muscle in the intestine. Thus, it helps to reduce bloating, pain, feeling of incomplete emptying, constipation and diarrhea in the abdomen. In this study; The role of Medicinal Peppermint oil and Saccharomyces boulardii, which is used as a probiotic, in the pathophysiology of leaky gut will be investigated.