Deneysel kafa travma modelinde etomidate'ın nöroprotektif etkisi
- Tez No: 164941
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VII -ÖZET Kafa travması nöroşirurjide morbidite ve mortalitesi yüksek olan problemdir. Etomidate, barbitürat olmayan bir hipnotiktir. Bizim çalışmamızın amacı etomidate'ın kafa travmasında nöroprotektif etkisini araştırmaktır. Ratlar kontrol, travma, tedavi grubu şeklinde olmak üzere üç gruba ayrılarak, travma ve tedavi grubundaki hayvanlar, Her grupta 2 alt gruba ayrıldı; beyin ödemi ve biokimyasal analiz (MDA, GSH, XO, Total Nitrat düzeyi) için ratlar 24. saatte, histopatolojik analiz için 14. günde sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY Head trauma is a problem which has high morbidity and mortality. Etomidate is a non- barbiturate hynotic. The aim of our study is investigating neuroprtotective effect of etomidate in head trauma. Rats were seperated into three divisions ;trauma, control and treatment, trauma and treatment. Groups were seperated into lower divisions. Rats were sacrified 48 hours later after trauma for brain edema and biochemical analysis. Other rats were sacrified 14 days later after trauma for hystopathological analysis After craniotomy was performed to the rats in travma and therapy groups;as trauma model, the weight droping method was performed. For histopathologic assessement of the study groups,the section passing from the middle of the lesion was assessed via computer. The results of the biochemical assessements reported that there was a significant decrease of XO, NO and MDA levels in treatment group comparing with trauma group ; and a significant increase of GSH levels was observed. There was a significant decrease of the water level of the cerebral tissue.And also there was a significand decrease in lesion area in treatment group comparing to the travma group. As a result in this study the neuroprotective effect of Ethomidate in experimental head injury model is demonstrated. Key Words : Head trauma, Etomidate, MDA, GSH, Ksantine oksidase, NO 37