Romatoid artrit tedavisinde leflunomid'in etkinliği ve güvenirliği
The effects, safety and tolerability of leflunomide treatment in refractory, active rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 164940
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma diğer hastalık modifiye edici (temel etkili) ilaç tedavisine dirençli, aktif romatoid artrit'li (RA) hastalarda Leflunomide tedavisinin etkinlik, güvenilirlik ve tolerabükesmi araştırmak amacıyla yapıldı. Amerikan Romatizma derneğinin (ARA) RA tanı kriterlerine göre RA tanısı konan 14 aktif dönemdeki hastaya 6 ay süre ile Leflunomide tedavisi verildi.... Hasta değerlendirmede, etkinlik araştırması için klinik kriter olarak sabah tutukluk süresi (dk), ağrı (VAS), şiş eklem sayısı kullanılırken, laboratuar kriterleri olarak eritrosit sedimantasyon hıza (ESH), C-reaktif protein (CRP) ve romatoid faktör (RF) takibi yapıldı. Güvenlik ve tolerabilite kriterleri için karaciğer, böbrek fonksiyon parametreleri, hematolojik testler kullanıldı. Ayrıca her hasta gelişebilecek yan etkiler açısından gözlendi. Tüm parametreler tedavi öncesi ve 6 aylık tedavi süresince aylık olarak takip edildi. Tedavi sonrasında hastalarda sabah tutukluğu süresi, VAS değeri, şiş eklem sayısı ve aboratuvar kriterlerinden ESH ve CRP düzeylerinde tedavi öncesine göre istatiksel olarak anlamlı oranda düzelme tespit edildi (p0.05). Tedavi süresince en sık rastlanan yan etki bulantı ve kaşıntı idi. Sonuç olarak, diğer hastalık modifiye edici ilaç tedavilerine dirençli, aktif RA'li hastalarda Leflunomide tedavisinin etkili ve güvenli olduğu, hastalar tarafından iyi tolere edildiği ve bu hastalara önerilebileceği kararına varıldı. Anahtar kelimeler : Romatoid artrit, Leflunomide tedavisi 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects, safety and tolerability of Leflunomide treatment in refractory, active rheumatoid arthritis patients This study was performed to determine the effects, safety and tolerabiiity of Leflunomide treatment in active rheumatoid arthritis (RA) patients who were refractory to other disease modifying drugs.' Leflunomide therapy was performed during six months in fourteen patients who were clinically active and diagnosed as RA according to revised criteria of the American College of Rheumatology. Clinical evaluation criteria were duration of morning stiffness, pain (VAS), swollen joint counts. Laboratory evaluation criteria were erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-Reactive protein (CRP) and rheumatoid factor levels (RF). Hepatic and renal functional parameters, hematological tests were used as safety and tolerability evaluation criteria's. All patients were evaluated for adverse reactions. All parameters were evaluated before treatment and monthly during treatment. At the end of treatment, in duration of morning stiffness, VAS, swollen joint counts, ESR and CRP levels statistically significant improvements were found (p>0.05). The most adverse reaction was nausea and pruritus. As a conclusion, Leflunomide treatment was found effective, safe and tolerable in rheumatoid arthritis patients and can be alternative combination treatment in these patients. Key words : Rheumatoid arthritis, Leflunomide treatment