Östrojenin intraperitoneal uygulanmasının postoperatif gelişen karın içi yapışıklıkların önlenmesinde etkisi
- Tez No: 164989
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ TANER KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Ameliyat sonrası meydana gelen karın içi yapışıklıklar, barsak tıkanıklığı ve infertilitenin en başta gelen nedenlerindendir. Bu çalışmada, deneysel olarak ratlarda intraperitoneal östrojen uygulanmasının postoperatif adezyonlar ve peritoneal lökosit değerleri üzerine olan etkinliği araştırıldı. 60 adet Wistar Albino cinsi rat 6 gruba ayrıldı. 7. günde 30 rat ve 42.günde 30 rat sakrifiye edildi. Grup 1 ve 4 deki ratlara herhangi bir şey verilmedi. Grup 2 ve 5 deki ratlara izotonik verildi. Grup 3 ve 6 daki ratlara östrojen verildi. 7. günde ilk 3 gruptaki(l-3) ratlar 42.günde diğer 3 gruptaki ratlar sakrifiye edildi. Bütün gruplarda adezyonlar ve peritoneal lökositler sayıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postoperative abdominal adhesions represent one of the most common causes of intestinal obstruction and infertility. In this study the eftects of intraperitoneally administration of estrogen on the development of postoperative intraabdominal adhesions and peritoneal leococytes in a rat adhesion model were investigated. For this purpose, 60 Wistar albino rats were divided into six groups. In group 1,4 (control group) no fluids or medicine was introduced into the abdomens of the rats. Animals were randomly assigned to receive 2 ml NaCI intraperitoneally (group 2,5) or 2 ml (1 mg) estradiol propionate (Akrofolline) intraperitoneally (group 3,6). After 7-42 days, all animals were sacrificed. Adhesions were scored and peritoneal leococytes were counted.