İnsan derisinde ter bezleri ve bazı yapı özelliklerinin bölgelere göre dağılımı
  1. Tez No: 6420
  2. Yazar: ERİNÇ KIRKIMCI(GÜZEKİN)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Ponksiyonları yönünden organizmanın önemli organlarından olan derinini vücudun değişik bölgelerine göre gösterdiği histolojik ve histokimyasal farklılıklar ışık mikroskobik düzeyde incelendi. Ma teryal olarak 25-50 yaş arasındaki 21 insan derisi kullanıldı. Bu konu ile ilgili literatürlerde bildirilen bulguların yanı- sıra bazı farklı yada sözü edilmeyen bulgular da belirlendi. Keratinizasyon ile keratohyalin granülleri ve bölgenin karşı laştığı bası arasında bir paralellik olduğu görüldü. Epidermal ta bakalaşmanın belirginliği ise st. bazale hücrelerinin aktifliği ile ilgili bulundu. Östrogenin melanogenezisif testosteronun yağ ayrıca ekrin bezleri de stimüle ettiği düşünüldü. Derinin termoregülasyonu ile ilgili fonksiyonunda arterio - venöz anostomozlarm yanısıra dermal kapilerizasyonun çok yada az olmasmında önemli olduğu görüldü. Derma kalınlığının yaş ve kollagen elastik lif kalınlığına, deri esnekliğinin ise elastik lif sayısı ve tertiplenme şekline bağlı olduğu sonucuna varıldı. Soğukta deride oluşan cutis anserina'nm kol ve bacakta daha belirgin olmas ı, bu bölge derilerindeki kıl f oliküllerine bağlu mus- culus errector pili 'lerin daha iyi gelişmiş olmasına bağlandı. Yağ bezlerinin çapı küçüldükçe dermis ve hypodermisteki yağ dokusunun kalınl aştığı t bölgelerin kıllardan yoksun yada az gelişmiş oluşuna göre ekrin ter bezi sayısının arttığı gözlendi. Apokrin bezlerin bilinen bölgeler dışında da bulunabildiği ancak ektopik bezler olduğu ve görev yapmadıkları belirlendi. Kol tuk altı ve meme bölgesindeki fonksiyonel apokrin bezlerin demir atılımını da gerçekleştirdikleri düşünüldü.
Özet (Çeviri)
S U M MARY Skin necropsies of 21 human beings aged 25-50 were exami ned histologically and histochemically under the light microscopy. Besides the reports in periodicals, some different or in- firmed findings were noticed in this study. Although there was a correlation between the precence of k erat ini zat i on, the number of kerat'ohyalin granules and the area where the samples were taken, the encountered clear appearance of the epidermal layer may be due to the presence of stratum basale cells. Eccrin glands were less, intvumber in female skin than in male which may depend on the lack of testesteron. It is well known that arterio-venous anastomosis is responsible for thermoregulation, however dermal capillarization may also play some role in this fact. The thickness of the dermis depends on the age, collagen and elastic fibers, but the. elasticity of dermis may depend on the num ber of elastic fiber, and their pattern of organization. Cutis anserina is generally seen in the dermis of the arms and legs which might be due to the presence of abundant errector pili muscles in this region. The adipose tissue becomes thicker in dermis and hypodermis when the diameter of the sebaceous gland- decrease and the number of eccrine glands increased depending on the presence or development of the hair follicles. Apocrine glands could be ectopic,, however the functional ones might involve in excretion of iron from the body.