Dahili ve cerrahi kliniklerde yatan hastalarda anksiyete ve depresyon düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
To determine of relationship between anxiety and depression level and manners overcoming stress in hospitalized patients at clinics internal and surgical
- Tez No: 165001
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLÜMSER SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET DAHİLİ VE CERRAHİ KLİNİKLERDE YATAN HASTALARDA ANKSİYETE DEPRESYON DÜZEYLERİ İLE STRESLE BAŞA CDXMA TARZLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN BELİRLENMESİ MiyaserKAYAHAN Yüksek Lisans Tezi Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Gülümser SERTBAŞ Şubat- 2005, 68 sayfa ÖZET Araştırma Dahili ve cerrahi kliniklerde yatan hastalarda anksiyete depresyon düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Kasım 2004- Aralık 2004 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dahili ve cerrahi kliniklerinde yatan 118 hasta örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bireye ilişkin sosyo - demografik değişkenler ve tam ve tedavi sürecine ilişkin tanıtıcı bilgileri içeren anket formunun yam sıra Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Genel Sağlık Anketi- 12 ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik hesaplama, korelasyon analizi ve Student t testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre fiziksel hastalıkları nedeniyle genel kliniklerde yatan hastalarda anksiyete, depresyon ve GSA puan ortalamaları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TO DETERMINE OF RELATIONSHIP BETWEEN ANXİETY DEPRESSION LEVEL AND MANNERS OVERCOMING STRESS İN HOSPITALIZED PATİENTS AT CLİNİCS INTERNAL AND SURGİCAL MiyaserKAYAHAN Thesis For Master's Degree Gaziantep Universty Health Sciences Institute Department of Nursing Psychiatry of Nursing High License Programme Thesis Advisors: Asst. Prof. Dr. Gülümser SERTBAŞ February 2005, 68 pages This research is done as determine relationship between anxiety depression level and manners overcoming stress in patients at internal and surgical clinics. 118 patients were chosen from Harran University Medical Faculty research and practice internal and surgical clinics between October 2004 and December 2004. Besides survey form, prepared by researcher, sosyo demographics variants regarding individual and introductory data's regarding diagnosis-treatment process; hospital anxiety depression measure, general health survey- 12 and manners overcoming stress were used as data collecting means. Percentage estimation, correlation analysis and student-t test methods were used for evaluations of obtained data. According to results; anxiety, depression and GSA score means were high in patients stay at general clinics because of their physical illness.