Karaciğer sirozunda hepatik ve renal hemodinamik değişiklikler
Hepatic and renal hemodynamic changes in cirrhosis
  1. Tez No: 165000
  2. Yazar: ÖZGÜR KOCAÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ SERHATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1. ÖZET Amaç: Çalışmamızda sirozlu olgularda karaciğer ve renal hemodinamilerdeki erken ve ileri dönem değişiklikler açısından renkli dupleks Doppler ultrasonografînin (RDUS) değerini ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Me t od: RDUS ile 40 sirozlu olgu (11 Child A, 17 Child B, 12 Child C) ve 20 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu incelendi. Tüm olgularda renal arter rezistif indeksi (RA-RI), renal arter pulsatilite indeksi (RA-PI), hepatik arter rezistif indeksi (HA-RI), hepatik arter pulsatilite indeksi (HA-PI), portal ven hızı (PV-HIZ), portal ven çapı (PV-ÇAP) ve hepatik vasküler indeksi (HVI) değerlendirildi. Sirozlu olgular Child evrelemesi ve assit varlığına göre alt gruplara ayrıldı. Bu parametreler açısından kontrol grubu, genel sirozlu grup ve alt gruplar arasındaki istatistiksel fark değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT HEPATIC AND RENAL HEMODYNAMIC CHANGES IN CIRRHOSIS Purpose: In this study, we aimed to figure out the value of RDUS in cirrhotic patients through the changes observed in early and advanced stages in hepatic and renal hemodynamics. Materials and Methods: 40 cirrhotic patients (11 Child A, 17 Child B, 12 Child C) and a control group of 20 healthy individuals were examined. Renal artery resistive index (RA-RT), renal artery pulsatility index (RA-PI), hepatic artery resistive index (HA-RI), hepatic artery pulsatility index (HA-PI), portal vein velocity (PV-HIZ), portal vein diameter (PV-ÇAP) and hepatic vascular index (HVI) were assessed in all the individuals. The cirrhotic patients were seperated into subgroups according to their Child scores and presence of ascites. The statistical differences between control group, generic cirrhotic patients and subgroups were evaluated through these parameters.