Huzurevinde yaşayan yaşlıların depresyon ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
The determination of the level of anxiety and depression of old people who live in the nursing home
  1. Tez No: 165002
  2. Yazar: AYNUR BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ TUTKUN, Y.DOÇ.DR. GÜLÜMSER SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
HUZUREVİNDE YAŞAYAN YAŞLILARIN ANKSİYETE VE DEPRESYON DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ Aynur BAHAR Yüksek Lisans Tezi Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Psikiyatri Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez Yöneticileri: Doç. Dr. Hamdi TUTKUN Yrd. Doç. Dr. Gülümser SERTBAŞ Şubat - 2005, 105 sayfa ÖZET Araştırma huzurevinde yaşayan yaşlıların depresyon ve anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. 1-15 Ekim 2004 tarihleri arasında Gaziantep Huzurevi 'nde kalan 71 yaşlı örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan, sosyo-demografık değişkenleri ve yaşlıları tanıtıcı bilgileri içeren görüşme formu, depresyon düzeylerini belirlemek için Geriatrik Depresyon ölçeği ve Anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması, Student t-testi ve one way Anova yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF THE LEVEL OF ANXIETY AND DEPRESSION OF OLD PEOPLE WHO LIVE IN THE NURSING HOME Aynur BAHAR M.S. Thesis Gaziantep University- Graduate School Of Health Sciences Department Of Nursing High License Programe of Psychiatry Nursing Supervisors: Doç. Dr. Hamdi TUTKUN Asist. Doç. Dr. Gülümser SERTBAŞ February - 2005, 105 pages ABSTRACT This study prepared for the old people who live in the nursing home and our aim is to find out the level of the old age depression and their anxiety. The research range is the 71 people who live in the SHÇEK Gaziantep Nursing Home, between 1-15 October. Data collecting method was the form which prepared by the researcher included sociological-demographic variabless and the old people curriculum vitaes and for measuring their depression levels, Geriatric Depression measure and for measuring their anxiety levels, Beck Anxiety measure has been applied. For the evaluation of the percentage of the datas which have already been collected by Student t-test and the method of one way Annova.