Obstrüktif uyku apne sendromunda diyastolik fonksiyonlar ve sol ventrikül kitlesi
Diastolic functions and the mass of left ventricle in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 165030
  2. Yazar: İSMET SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL ERYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Obstrüküf uyku apne sendromu (OUAS); uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu epizotları ve arteriyel oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir sendromdur. OUAS'nin koroner arter hastalığı, aritmiler, hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olabileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bununla birlikte OUAS 'de diyastolik fonksiyonlar hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada; OUAS'li hastalarda pulse dalga Doppler ekokardiyografi (PDDE) ve doku Doppler görüntüleme (DDG) ile sol ventrikül (SV) diyastolik fonksiyonları ve SV ldtlesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya polisomnografi (PSG) ile OUAS tanısı konan, 40 OUAS olgusu (yaş ortalaması=49 ± 9 yıl; 34 erkek, 6 kadın) ve 28 sağlıklı gönüllü (yaş ortalaması=51 ± 4 yıl; 20 erkek, 8 kadın) alındı. Hastaların ekokardiyografık olarak M-mode, iki boyutlu, PDDE ve DDG incelemeleri yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında M-mode ekokardiyografi ile ölçülen SV sistolik, diyastolik çapları ve ejeksiyon fraksiyonları yönünden fark saptanmadı. SV kitlesi (pO.001), SV'nin diyastolik duvar kalınlıkları (pO.001), hasta grubunda daha fazla tespit edildi. VIITransmittal diyastolik doluş parametrelerinin konvansiyonel PDDE ile yapılan incelemesinde; OUAS'li olgularda erken diyastolik doluma ait E dalga hızında (p0.05) artma saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is characterized by recurrent epizodes obstructions of upper respiratory tract and reduction of arterial oxygen saturation during sleeping. Various studies was show that OSAS may be a risk factor for cardiovascular disease such as coronary artery disease, arrhytmias an hypertension. However there is little data about effects of OSAS on diastolic functions. In this study, we aimed to investigate the diastolic functions and the mass of left ventricle (LV) by pulse wave doppler echocardiography (PWDE) and tissue doppler imaging (TDI) in patients with OSAS. Patients and method: This study included 40 subjects with OSAS (mean age=49 ± 9 years; 34 male, 6 female) diagnosed by polysomnography and 28 healty volunteers (mean age=51 ± 4 years; 20 male, 8 female). All subjects was evaluated with echocardiography in forms which M-mode, pulse wave Doppler echocardiography (PWDE) and Tissue Doppler Imaging (TDI) Results: Systolic and diastolic diameters and ejections (EF) measured by M-mode echocardiography was not different betwen groups. The patient group had greater LV masses (pO.001) and diastolic wall thickenesses (p0.05) of late diastolic filling in patient group.