Trombolitik tedavi verilen akut miyokart enfarktüslü hastalarda reperfüzyonu saptamada B-tip natriüretik peptidin yeri
B type natriuretic peptide's role on showing reperfusion in acute myocardial infarction patients recients recieving thrombolytic therapy
  1. Tez No: 165029
  2. Yazar: HÜSEYİN KATLANDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma trombolitik tedavi verilen akut miyokart enfarktüslü hastalarda işlem öncesi ve işlem sonrası 90. dakikada ölçülen BNP'nin reperfüzyonu saptamadaki etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal Metod: Akut MI'lı 20 hasta çalışmaya alındı. MI tanısı göğüs ağrısı CK- CKMB düzeyleri, EKG ile kondu. Hastalara trombolitik tedavide tPA veya streptokinaz verildi. Hastalara trombolitik tedavi sonrası 90. dakikada koroner anjiyografi yapıldı. Plazma BNP düzeyleri işlem öncesi ve sonrası 90. dakikada ölçülüp kaydedildi. Diğer invaziv olmayan reperfüzyon kriterleri olan CK-CKMB oranlan, ST segment rezolüsyonu ve ağrının geçmesi de değerlendirilip kaydedildi. Bulgular: 20 hastanın 13 'ünde (%65) TİMİ 2-3 akım izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on MI patients who recieved thrombolytic therapy to investigate the activity of BNP (taken before and after procedure at 90 minute) on determining reperfusion. Material-Method: 20 patients with myocardial infarction (MI) were included in the study. The diagnosis of MI was made with chest pain, creatinin kinase-creatinin kinase MB (CK-CKMB) levels and electrocardiography (ECG). The patients received tPA or streptokinase for thrombolytic treatment. The patients underwent coronary angiography after thrombolytic therapy at 90 minute. Plasma BNP levels were measured and recorded before and after procedure at 90 minute. The other non invasive repefusion criterias; CK-CKMB ratios, ST segment resolution and resolution of chest pain were also evaluated and recorded. Results: TIMI 2-3 flow was seen in 13 patients (65%) out of 20 patients.