Diyabetik ishalli hastalarda kollajenöz kolit sıklığı ve kollajen alt tipleri
Frequency of collagenous colitis and collagen subgroups in patients with diabetic diarrhea
- Tez No: 165035
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetik ishalin kollajenöz kolit ile ilişkili olup olmadığının ve kollajen alt tiplerinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi. Hastalar ve yöntem: Her gruptan 25 olmak üzere toplam 100 olgu çalışmaya alındı. Birinci grupta süreğen ishali olan diyabetik olgular, 2. grupta süreğen ishali olmayan diyabetik olgular, 3. grupta diyabeti olmayan süreğen ishalli olgular ve 4. grupta kontrol olguları vardı. Olguların rektum, sigmoid kolon ve inen kolonlarından endoskopik biopsi örnekleri alındı. EAKT kalınlıkları ölçüldü. Tip 1 kollajen ve fibronektin antikoru ile immünohistokimyasal boyama yapıldı. Sonuçlar ortanca olarak verildi. İstatistiksel çalışmada Kruskal-Wallis testi ve Dunn çoklu karşılaştırma testi uygulandı. Bulgular: Olguların rektum, sigmoid kolon ve inen kolon EAKT kalınlıklarının (um) çalışma grupları arasında karşılaştırılmasıl.Grup2. Grup3. Grup4.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relation between the diabetic diarrhea and collagenous colitis and collagen subgroups with immunohistochemical method. Patients and method: A total of 100 patients of each group 25 were included in the study. They were diabetic patients with chronic diarrhea in the first group, diabetic patients without chronic diarrhea in the second group, non-diabetic patients with chronic diarrhea in the third group and the control patients in the fourth group. The endoscopic biopsy specimens were obtained from rectum, sigmoid colon and descendens colon of the patients. SCL thicknesses were measured. Immunohistochemical staining was performed with type 1 collagen and fibronectin antibody. The results were given as median value. In statistical evaluation, Kruskal- Wallis test and Dunn's multi comparison test was performed. vmResults: The comparison of study groups for SCL thickness (um) of rectum, sigmoid colon and descendens colon of patients. 1. Group2. Group3. Group4. Group *p