Yavaş koroner akım ile anjiyotensin dönüştürücü enzim gen polimorfizmi ilişkisi
The relation between coronary slow flow and angiotensin converting enzyme gene polymorphism
- Tez No: 165034
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRULLAH BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: YKA ile ACE gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması. Hastalar ve yöntem: Çalışma populasyonu, koroner anjiyografide YKA saptanan 54 hasta ve kontrol grubu olarak normal koroner akıma sahip 22 bireyden oluştu. Kalp kapak hastalığı, koroner ektazi, DM, HT, sol ventrikül hipertrofisi, sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan ve MI geçiren hastalar çalışmaya dahil edilmedi. YKA tanısında TİMİ kare sayısı metodu kullanıldı. Normal kabul edilen değerlerin en az 2 standart sapma üzerinde hesaplanan TFC değerleri YKA olarak kabul edildi. DNA lökositlerden elde edildi ve ACE genotipleri alel spesifik primerlerin kullanıldığı PCR amplifikasyonu ile tespit edildi. Bulgular: YKA ve kontrol gruplarına ait klinik ve biyokimyasal parametreler benzerdi. ACE DD, İD ve II genotip sıklıkları sırasıyla, YKA hastalarında %50.0, %38.9 ve %11.1 kontrol bireylerinde ise %27.3, %40.9 ve %31.8 olarak bulundu (p=0.055).
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN CORONARY SLOW FLOW AND ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME GENE POLYMORPHISM ABSTRACT Aim: To investigate the relationship between coronary slow flow (CSF) and angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism. Patients and methods: The study population included 54 patients with CSF detected during the coronary angiography and 22 healthy subjects with normal coronary flow as a control group. The patients who suffered from myocardial infarction, valvular heart disease, coronary ectasia, diabetes mellitus, hypertension, left ventricular hypertrophy and left ventricular systolic dysfunction were excluded from the study. TIMI frame count (TFC) method was used for diagnosis of CSF. TFC greater than 2 standart deviations from the normal published range for the particular vessel were accepted as having CSF. Genomic DNA was extracted from leucocytes and genotype of ACE was determined by polymerase chain reaction amplification using allele specific primers. vuResults: The clinical and biochemical parameters of the control and CSF groups were similar. The frequencies of ACE DD, ID and II genotypes among the patients with CSF were found 50.0%, 38.9% and 11.1% whereas in control subjects, 27.3%, 40.9% and 31.8% respectively (p=0.055).