Hacettepe Üniversitesi erişkin acil servisine ateş şikayeti ile başvuran hastaların değerlendirilmesi
Assessment of patients who refer to Hacettepe University adult emergency room with complaint of complaint of high grade fever
  1. Tez No: 165037
  2. Yazar: MAHİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMRÜM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servisine Ateş Şikayeti ile Başvuran Hastaların Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Tezi. Ankara, 2004 Acil servislere başvurular arasında ateş şikayeti ile gelen hasta sayısı mevsimsel olarak değişmekle birlikle özellikle pediatrik yaş grubunda oldukça büyük bir oran oluşturmaktadır. Erişkin hastalarda literatürde ateş etiyolojisinde rol oynayan faktörler, acil serviste istenen tetkikler, ön tam ve nihai tam arasındaki korelasyon, ateş şikayeti ile başvuran hastaların acil serviste kalış süreleri ve bedel-etkinlik yönünden değerlendirilen çalışmalara çok sık olarak rastlanmamaktadır. Çalışmamızın amacı; ateş şikayeti ile acil servisimize başvuran hastaların sıklığım araştırmak, ateşe sebep olan klinik durumların oranlarını tespit etmek, istenen konsültasyonlar ve verilen tedavi yöntemlerini değerlendirmek, hastaların acil serviste kalış süreleri ve ortalama maliyetlerini saptamaktır. Çalışma gözleme dayalı prospektif bir çalışma olup, 3 ay süresince (2004 Kasım- 2005 Ocak) ateş şikayeti ile başvuran ve gönüllü hastalarda yapılmıştır. 107 hasta çalışmaya alınmış ve hastanın kendi doktoru tarafından ek 1 deki standartize edilmiş formlar doldurulmuştur, ölçülmüştür. Hastaların %52,3 kadın %47,7 si erkek, yaş ortalamaları 43,27 (SD±1 8,439) dir. Başvuran hastaların ortalama ateş değerleri 38,2°C (SD±0,8538), max: 40,0°C, min: 35,9°C'dur. %23,2 hasta da ateş normal olarak (
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Assessment of Patients Who Refer to Hacettepe University Adult Emergency Room with Complaint of High Grade Fever Patients presenting to emergency room with complaint of high grade fever has a high rate with seasonal variations, particularly in pediatric age group. There are not much studies performed in adult patients evaluating the factors playing role in etiology of high grade fever, laboratory work out in E.R., correlation between initial and final diagnosis, length of stay in E.R., and cost effectivity analyses of patients who apply with high grade fever to E.R. in the literature. The aim of our study is to investigate the frequency of patients presenting to our E.R. with complaint of high grade fever, to determine the rates of clinical conditions causing fever, to evaluate the consultations and treatment modalities, and to figure out the length of stay and average cost of patients in E.R. This is an observational prospective study which is performed on volunteer patients who referred to E.R. for 3 months (november 2004 - January 2005) with complaint of high grade fever. 107 patients were included in study and standardized forms represented in appendix-1 were completed by patients' own doctor. 52,3% of patients were female and 47,7% were male, with mean age of 43,27 (SD±18,439)years. Mean body temperature of patients was 38,2C (SD±0,8538; max: 40,0C, min: 35,9C). Body temperature was found normal (