Gonore tanısında mikroskopi, kültür ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR)'nun karşılaştırılması
The comparison of the microscopy, culture and polimerase chain reaction (PCR) in the diagnosis of gonorrhea
  1. Tez No: 165073
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV GONORE TANISINDA MİKROSKOPİ, KÜLTÜR VE POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYONU (PCR)'NUN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında yer alan gonorenin etkeni N. gonorrhoeae' dir. N. gonorrhoeae infeksiyonlarının komplikasyonlarını önlemek ve yaygınlığını kontrol altına almak için hızlı ve doğru yöntemlerle tanıya ulaşmak önemlidir. Bu çalışmada Ankara Deri ve Zührevi Hastalıklar Dispanserin'e zorunlu olarak başvuran 100 kadın denekten alınan endoservikal örneklerden Gram boyama ve kültür, idrar örneklerinden politneraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemleri ile N. gonorrhoeae araştırılarak bulgular karşılaştırıldı. Endoservikal örneklerin %6'sında Gram boyama ile gram negatif gonokok benzeri diplokoklar görüldü. Modifiye Thayer-Marlin (MİM) besiyerlerine ekimleri yapılan örneklerin %4'ünde biyokimyasal özellikleriyle belirlenen N. gonorrhoeae üretildi. PCR ile deneklerin %27'sinin idrar örneğinde N. gonorrhoeae 'ye özgül 395 bp'lik bantlar bulundu. Gram boyama bulguları ile kültürlerde N.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE MICROSCOPY, CULTURE AND POLIMERASE CHAIN REACTION (PCR) IN THE DIAGNOSIS OF GONORRHEA ABSTRACT One of the primary sexually transmitted disease is gonore whose agent is N. gonorrhoeae. To control its increase and to avoid the complications of the infection, it is important to determine it with rapid and accurate methods. In this study, N. gonorrhoeae was investigated in endoservical samles, which were obtained from 100 women at Ankara Dispensary of Sexually Transmitted Diseases were Gram stained, cultured and their urine samples were subjected to PCR and the results were compared. With the analysis of Gram staining technique, at the 6% of the endocervical samples, gonococcus like gram negative diplococcuses were observed. Biochemical properties of N. gonorrhoeae were determined in the 4% of the samples that had been plated to the Modified Thayer-Martin (MTM). Again, at the 27% of the urine samples from those subjects, 393 bp's bands specific to gonorrhoeae were observed with the PCR technique. It was determined that the correlation between the results of Gram staining and the growth of N.